Video Art Meraklıları İstanbul’da

Çağdaş sanatın ve yükselen iletişim mecrası ‘yeni medya’nın vazgeçilmezi videolar, 2 – 12 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek Kurye Uluslararası Video Festivali’nde İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor. 

Kurye Video Organizasyonu’nun düzenlediği ve uluslararası bir video seçkisinin yanı sıra kapsamlı yan etkinlikleriyle de İstanbul’un dikkatini video sanatı ve yeni medyaya çekmeye hazırlanan festival, Akbank Sanat ve Bilgi Üniversitesi Santral Kampüs’te gerçekleşecek. 

Kurye Uluslararası Video Festivali’nin onur konuğu, görüntüleme sistemleri, protez, robotik ve sanal gerçeklik kullanarak işler üreten Avustralyalı ünlü sanatçı Stelarc olacak. İnsan bedeninin sınırlarını keşfetmek amacıyla yola çıkan, insan bedenini ve sanatı, teknoloji ve tıpla birleştirerek gerçekleştirdiği çalışmalarla dünya çapında ses getiren sanatçı Stelarc, 5 Haziran’da Akbank Sanat’ta gerçekleştireceği konuşma ile İstanbullulara yeni bir dünyanın kapılarını aralayacak. 

Değerlendirilmeye alınan üç yüzü aşkın video arasından seçilen Kurye Uluslararası Video Festivali Gösterimlerine yirmi iki ülkeden altmış sanatçı katılacak.  Festivalde; animasyon ve türleri, müzik videoları, deneysel çalışmalar ve performans videoları başlıkları altında gösterimler sunulacak.

Festival ayrıca Çek Cumhuriyeti ve İsveç’ten özel seçkiler sunacaktır. Çek Cumhuriyeti’nin animasyon ve sinema alanında uzmanlaşan prestijli okulu Film School Zlin çalışmaları ve Swedish Film Institut tarafından derlenen İsveç animasyonları ile izleyenler bu iki ülke animasyonlarını mercek altına alacaklar.

Kurye Uluslararası Video Festivali on bir gün sürecek ve etkinlikler Akbank Sanat, Bilgi Üniversitesi Santral Kampüs ve Talimhane Tiyatrosu’nda gerçekleşecek.

Ayrıntılı bilgi için: www.kuryevideo.org