SİYAD Ödülleri Verildi

Filmler
41’incı SİYAD Türk Filmleri Ödülleri’nde dokuzar adaylıkla favori olan Özcan Alper’in Sonbahar ile Nuri Bilge Ceylan’ın Üç Maymun filmleri, farklı 4’er ödül alarak dün ge...
EMOJİLE

41’incı SİYAD Türk Filmleri Ödülleri’nde dokuzar adaylıkla favori olan Özcan Alper’in Sonbahar ile Nuri Bilge Ceylan’ın Üç Maymun filmleri, farklı 4’er ödül alarak dün geceye damgasını vurdu.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda (CRR) düzenlenen geceye ilgi büyüktü. SİYAD Başkanı Murat Özer’in açtığı gecede, SİYAD’ın Onursal Başkanı ve Sabah yazarı Atilla Dorsay, FIPRESCI Genel Sekreteri Klaus Eder’e Özel Ödül verdi. Cem Yılmaz’ın esprileriyle herkesi yine kırıp geçirdiği gecede, Şener Şener ‘e Onur Ödülü’nü, vermek için sahneye çıkan kadim dostu Yavuz Turgul, "Hepinizin huzurunda Şener Şen’e hem Türk sinemasına hem de benim filmlerime yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ederim. Paha biçilmez bir insan. Bundan sonra da birlikte devam edeceğiz," diyerek Şen’e teşekkürlerini sundu. Şen de "Yavuz’un elinden bu onuru almak benim için çok önemli. SİYAD’a da teşekkür ederim beni lâyık gördükleri için. SİYAD’a bir teşekkürüm daha var. 41 yıldır bıkmadan usanmadan herkese sinemanın bir sanat dalı olduğunu gösteriyorlar," deyip ödülünü havaya kaldırdı.

Özcan Alper de ödül konuşmasında tercihini sinema yazarlarından yana kullanarak, "Ben de iyi ki varsınız diyorum," dedi. En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan Ceylan ise, yurtdışında olduğu için geceye katılamamıştı. Yerine ödülü Hatice Aslan aldı ve Ceylan’ın mesajını okudu: "Günümüz dünyasında, sinema sanatının varlığını sürdürmesi ve gelişmesi konusundaki işlevleri ve katkıları her geçen gün daha da önemli hale gelen sinema yazarlarına başarılar diler, ödüle teşekkür ederim."

* EN İYİ FİLM: Sonbahar (Yapımcı: F. Serkan ACAR)

* EN İYİ YÖNETMEN: Nuri Bilge CEYLAN (Üç Maymun)

* EN İYİ KADIN OYUNCU PERFORMANSI: Hatice ASLAN (Üç Maymun)

* EN İYİ ERKEK OYUNCU PERFORMANSI: Onur SAYLAK (Sonbahar)

* EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU PERFORMANSI: Tülin ÖZEN (Vicdan)

* EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU PERFORMANSI: Ahmet Rıfat ŞUNGAR (Üç Maymun)

* EN İYİ SENARYO: Özcan ALPER (Sonbahar)

* EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ: Feza ÇALDIRAN (Sonbahar)

* EN İYİ MÜZİK: Demir DEMİRKAN (Devrim Arabaları)

* EN İYİ KURGU: Ayhan ERGÜRSEL, Bora GÖKŞİNGÖL, Nuri Bilge CEYLAN (Üç Maymun)

* EN İYİ SANAT YÖNETİMİ: Natali YERES (Rıza)

* EN İYİ BELGESEL: Devrimci Gençlik Köprüsü (Yönetmen: Bahriye KABADAYI)

* EN İYİ KISA FİLM: Unus Mundus (Yönetmen: Senem TÜZEN)

* EN İYİ YABANCI FİLM: Kan Dökülecek (Yönetmen: Paul Thomas Anderson)