Sinema, Genç Kuşağın Eline Geçiyor

Filmler
Birbirinden iddialı 14 film arasından seçim yapacak Ulusal Uzun Metraj Jürisi, festivalin 4’üncü gününde bir basın toplantısı düzenledi. Jüri üyeleri Altın Portakal’ın Türk sinemasında yaş...
EMOJİLE

Birbirinden iddialı 14 film arasından seçim yapacak Ulusal Uzun Metraj Jürisi, festivalin 4’üncü gününde bir basın toplantısı düzenledi. Jüri üyeleri Altın Portakal’ın Türk sinemasında yaşanan değişimi bire bir yansıttığı görüşünde. Jüri sözcüsü Atilla Dorsay’a göre, dokuz yönetmenin ilk filmleriyle yarıştığı Altın Portakal, Türk sinemasının genç kuşağın eline geçtiğinin bir kanıtı.

İNANIR: ‘KATLİAMI GÖRDÜM’

40. sanat yılını kutlayan Jüri Başkanı Kadir İnanır ve jüri üyeleri, Hillside Su Otel’deki basın toplantısında Kusturica krizine de değindi. Savaşın olduğu günlerde dağlardan geçerek savaşın içine gittiğini, katliamı gözleriyle gördüğünü söyleyen İnanır, Kusturica tartışmasını festivalin önüne geçirme çabasının üzücü olduğunu dile getirdi. İnanır, "Kusturica hata yaptı" dedi.

Jürinin sözcülüğünü yapan sinema eleştirmeni Atilla Dorsay ise Altın Portakal’ın sinemada yaşanan büyük değişimi yansıttığını ifade etti. Dokuz yönetmenin ilk filmleriyle festivale katıldığını vurgulayan Dorsay, "Bu kadar büyük bir değişiklik ilk kez oluyor. Bu, sinemada kuşak değişikliği anlamına geliyor. Sinema artık genç kuşağın eline geçti. Bu yılki Altın Portakal bunu bize somut bir biçimde kanıtladı" diye konuştu.

İşte bu yıl Altın Portakal’ı almak için yarışacak filmler:

– Atlı Karınca (İlksen Başarır)
– Çakal (Erhan Kozan – ilk filmi)
– Çoğunluk (Seren Yüce – ilk filmi)
– Gişe Memuru (Tolga Karaçelik – ilk filmi)
– Gölgeler ve Suretler (Derviş Zaim)
– Hayde Bre (Orhan Oğuz)
– Kağıt (Sinan Çetin)
– Kar Beyaz (Selim Güneş – ilk filmi)
– Kavşak (Selim Demirdelen – ilk filmi)
– Press (Sedat Yılmaz – ilk filmi)
– Saç (Tayfun Pirselimoğlu)
– Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak (Ali İlhan – ilk filmi)
– Siyah Beyaz (Ahmet Boyacıoğlu- ilk filmi)
– Zefir (Belma Baş – ilk filmi)