Sinema Emekçilerine Ödül!

Filmler
Bu yıl 41. düzenlenen SİYAD Türk Sineması Ödülleri’nde ”Onur Ödülü” ve ”Emek Ödülü” alacak isimler belli oldu. Türk sinemasına yaklaşık 40 yıldır hizmet veren, canlandırd...
EMOJİLE

Bu yıl 41. düzenlenen SİYAD Türk Sineması Ödülleri’nde ”Onur Ödülü” ve ”Emek Ödülü” alacak isimler belli oldu.

Türk sinemasına yaklaşık 40 yıldır hizmet veren, canlandırdığı her role farklı bir derinlik ve özgünlük kazandıran, ”Hababam Sınıfı” serisinden ”Süt Kardeşler”e, ”Kibar Feyzo”dan ”Banker Bilo”ya, ”Neşeli Günler”den ”Çiçek Abbas”a, ”Namuslu”dan ”Çıplak Vatandaş”a, ”Milyarder”den ”Züğürt Ağa”ya, ”Muhsin Bey”den ”Selamsız Bandosu”na, ”Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni”nden ”Eşkıya”ya kadar sinema tarihinde iz bırakan sayısız karaktere hayat veren ve yüzü adeta Türk sinemasıyla özdeşleşen Şener Şen, ”Onur Ödülü”ne değer bulundu.

Sinema yazarlığı ve araştırmacılığının Türkiye’ye yerleşmesinde öncü görevi üstlenen isimlerden, sinema sanatı üzerine ilk kitabı ”Sinema Sanatı”, ilk sinema ansiklopedisini ”Ansiklopedik Sinema Sözlüğü”, Türk sinemasının geniş kapsamlı ilk tarihini ”Türk Sineması Tarihi” ve kronolojisini ”Türk Sineması Kronolojisi” kaleme alan, ”100 Soruda Sinema” ve ”Sinema: Uygulayımı, Sanatı, Tarihi” adlı yapıtlarıyla sinemanın geniş yığınlara ulaşmasını sağlayan, bugüne kadar sayısız ödüle layık görülen Nijat Özön ise ”Emek Ödülü” layık görüldü.

Şener Şen ve Nijat Özön’e ödülleri, 22 Şubat pazar akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonunda gerçekleştirilecek törenle verilecek.