Obama ‘Züğürt Ağa’yı izleyecek

Filmler
International Yesilcam Film Festival 27 Mayıs tarihinde Washington DC’nin merkezinde, Goethe Enstitü’de düzenleniyor. Selvi Boylum Al Yazmalım, Züğürt Ağa ve Ah Güzel İstanbul’un gös...
EMOJİLE

International Yesilcam Film Festival 27 Mayıs tarihinde Washington DC’nin merkezinde, Goethe Enstitü’de düzenleniyor.

Selvi Boylum Al Yazmalım, Züğürt Ağa ve Ah Güzel İstanbul’un gösterileceği Uluslararası Yeşilçam Film Festivali bölge insanına; kültürümüzü, sıcakkanlılığımızı, sinemamızın endüstriyelleşmeye karşı duruşunu yerinde göstermeyi amaçlıyor.

Washington Büyükelçiliğinin sponsorluğunda düzenlenecek, ABD’nin dünyanın her yerinde resmi devlet burslarını adına verdiği Türk kültürü sevdalısı ve festivalin sponsoru Mrs. HarrietFulbright’ın açılış konuşmasını yapacağı, George Washington Üniversitesi’nden, Georgetown Üniversitesi’nden, George Mason Üniversitesi’nden sinema dalında önemli akademisyenlerin katılacağı resepsiyonda da Yeşilçam üzerine uzman Georgetown Üniversitesi’nden Prof.Dr Ercüment Akman’ın anlatımıyla sanatseverler Yeşilçam değerleri hakkında bilgi sahibi olacak.

"FİLMLERİMİZ PAZARLAMA METASI DEĞİL İHRAÇ ÜRÜNÜ OLMALI"

Festivalin sözcüsü Ahmet Fadıl Erarslan festivalle ilgili bazı bilgiler verdi. Erarslan, günümüz filmlerinin festival için gelmesi değil, gişede yer almasının önemli olduğunu söyledi. Erarslan, Uluslararası Film Festivali’ni düzenleyip daha önceden yaptığımız filmlerin kalitesiyle günümüz Türk sinemasına dair bir fikir verebileceğimizi ümit ediyoruz diyerek şunları söyledi:

"Biz de Cohen Biraderlerin çektiği kısa filmdeki gibi bir Türk filminin Texas’ın ortasındaki bir çölde bir çoban tarafından izlenilip, beğenileceğine inanıyoruz."

"TÜRK KÜLTÜRÜNE HAS MİSAFİRPERVERLİĞİ GÖRMELİLER"

Erarslan, Yeşilçam filmlerini ABD’nin başkentinde göstermelerinin nedenini ise şöyle açıkladı: "Politikacıların kavga gürültüden nefes alıp Türk kültürüne has misafirperverliği, sıcakkanlılığı, dürüstlüğü görüp bundan etkileneceklerini ve politikalarını daha barışçıl bir dünya için harcayacaklarını düşünüyoruz"

Gazeteport

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme