Nicolas Cage Tepetaklak

Filmler
Yazan: Bengü Dağlı Nicolas Cage‘i nasıl bilirsiniz? Kendi adıma söyleyeyim, benim kendisini hafızama kazımama neden olan filmi ‘Leaving Las Vegas / Elveda Las Vegas’tır. Ona Oscar öd...
EMOJİLE

Yazan: Bengü Dağlı

Nicolas Cage‘i nasıl bilirsiniz? Kendi adıma söyleyeyim, benim kendisini hafızama kazımama neden olan filmi ‘Leaving Las Vegas / Elveda Las Vegas’tır. Ona Oscar ödülü de kazandıran ‘Leaving Las Vegas’ Cage’in performansının tavan yaptığı filmlerin başında geliyor. Tabii Nicholas Cage denildiğinde bir tek ‘Leaving Las Vegas / Elveda Las Vegas’ı sayarsak ona haksızlık etmiş oluruz.

Nikolas Cage’i tanımamıza, onu sevmemize yardımcı olan diğer filmleri sayacak olursak: ‘Gone in 60 Seconds’, David Lynch’ın ‘Wild at Heart’ı, Martin Scorsese’nin ‘Bringing of the Dead / Yaşamın Kıyısında’sında varoluş sıkıntısı çeken bir cankurtaran şoförüyle, Brian De Palma’nın ‘Snake Eyes / Yılan Gözler’inde komplolar arasında kalmış Rick Santoro’yla, Spike Jonze’un ‘Adaptation / Tersyüz’ünü sayabiliriz.

Nicolas Cage

Her ne kadar Cage’i oynamış olduğu başarılı yapımlarla tanıyor, onu canlandırdığı karakterlerle hatırlıyorsak da, aktörün son yıllardaki düşüşünü görmezden gelemiyorum. Bu hafta sinema salonlarına “Sihirbazın Çırağı” ile gelmeye hazırlanan Nicolas Cage, pek bir gündemde. Fakat gündemin sebebi bir tek bu film değil, aynı zamanda ünlü aktörün son zamanlardaki film seçimi. Evet, yanlış okumuyorsunuz, Nicolas Cage bugünlerde hayranlarına saç baş yoldurtuyor. Üst üste başarısız yapımlarla hayranlarının karşısına çıkan Cage, bir kez daha eleştiri oklarının hedefinde…

En son 2000 yılında ‘Lord of War / Savaş Tanrısı’yla hayranlarının yüzünü güldüren aktör o tarihten itibaren kariyerinde hızlı bir düşüş yaşamakta. Bunun en son örneği de hiç kuşkusuz “Sihirbazın Çırağı” filmi… Film kendince başarılı izlenmeye değer bulunabilir. Fakat benim görüşüm, Nicolas Cage’in filmde canlandırdığı Balthazar Blake karakterinin oyuncunun geçmişine baktığımızda hafif kaldığı…

Nicolas Cage

16 Temmuz’da vizyona giren “Sihirbazın Çırağı”, bünyesinde fantastik öğeler barındırıyor. Yönetmenliğini Jon Turteltaub‘ın üstlendiği filmin başrollerini Nicolas Cage, Jay Baruchel, Monica Bellucci ve Teresa Palmer üstleniyor.

Filmin konusuna gelirsek; Balthazar ( Nicolas Cage), adındaki tuhaf biri hayatına girdiğinde, Dave (Jay Baruchel), bir üniversite öğrencisidir. Bir sihirbaz olan Balthazar, kendi gücünü aşan birini aramaktadır. Uzun zamandır Balthazar’ın rakibi olan Horvath (Alfred Molina), sadece Blake ve Dave’i değil New York şehrini tehdit etmektedir. Balthazar, Dave’e hızlı bir sihirbazlık eğitimi verir. Horvath’ı durdurmaları gerekmektedir.

Nicolas Cage-Jay Baruchel

Jay Baruchel’in oynadığı Dave’in "Sihirbazın Çırağı" olma aşamasında eğitimini tamamlaması, şehri kurtarması ve sevdiği kızın gönlünü fethetmesi için biraz cesarete ihtiyacı vardır.

Filmde kısaca, iyi ve kötü arasındaki çok eski zamanlara dayanan bir anlaşmazlığın ortasına sürüklenen bir sihirbaz ve onun talihsiz çırağının başından geçenler konu ediliyor.

Nicolas Cage, genelde sevilen fakat son dönemde oynadığı rollere pek yakışmayan ve kariyerinin düşüşte olduğundan bahsetmiştik. Gerçekten filmde adına yakışmayacak bir performans sergiliyor. Ünlü oyuncunun "Sihirbazın Çırağı"nda yine hayranlarını tatmin edeceğini düşünmüyorum.

Alfred Molina

Filmin en önemli kozu bence usta aktör Alfred Molina. Göründüğü her filme ayrı bir tat katan Molina’yı en son “Pers Prensi: Kumlar Zamanı”nda izleme şansı bulmuştuk. Filmin bir diğer başrol oyuncusu Jay Baruchel ise sinema dünyasında yeni yeni önemli roller kapmaya başladı. Filmde asosyal bir karakteri canlandıran Baruchel rolünün hakkını vermiş.

Yönetmen Jon Turteltaub filmde macera, gizem ve komediyi iyi harmanlamış. Ayrıca aksiyon sahneleri ve görüntü efektleri de başarılı ve yerinde… Çocukların ve gençlerin hoşuna gidebilecek tarzda olan filmde 100 dakika boyunca keyifli vakit geçirebilirsiniz.

İyi seyirler…