Kafkas Filmleri Hopa’da…

Filmler
Ayrıca son yıllarda ses getiren belgesellerin gösterimi ve belgesel atölyesi de düzenlenecek. Kültür Bakanlığı’nın desteklediği etkinlik, Biryaşam Kültür ve Ekoloji Derneği ile Kuzey Film‘...
EMOJİLE

Ayrıca son yıllarda ses getiren belgesellerin gösterimi ve belgesel atölyesi de düzenlenecek. Kültür Bakanlığı’nın desteklediği etkinlik, Biryaşam Kültür ve Ekoloji Derneği ile Kuzey Film‘in işbirliğinde gerçekleştiriliyor. Ayşe Tütüncü’nün açılış konseriyle başlayacak olan Film Günleri’nin ikinci gününde Şevval Sam da, Kazım Koyuncu’nun kentinde mini bir konser verecek.

Etkinlik kapsamında Rus sinemasının usta ismi Aleksandr Sokurov’un Çeçen-Rus gerilimine farklı bir bakış getiren filmi ‘Alexandra’; Gürcü yönetmen Julie Bertuccelli’nin 2003 yılında Cannes Film Festivali’nde Eleştirmenler Haftası bölümünde ödül kazanan filmi ‘Otar Gittiğinden Beri’ (Since Otar Left); Azeri yönetmen Hüseyin Mehdiyev’in baba-kız ilişkisini çarpıcı bir biçimde anlattığı ‘Başka Zaman’ (Özge Vakit); Ermeni yönetmen Harutyun Khachatryan’ın sınır kavramını sorguladığı ‘Sınır’ (Border) ve Özcan Alper’in 2008 yılında Türkiye’de ve yurtdışında birçok ödül kazanan filmi ‘Sonbahar’ gösterilecek. Gösterimlerin dışında Özcan Alper, Çiçek Kahraman, Senem Aytaç, Ethem Özgüven ve Selçuk Erzurumlu’nun katılacağı bir belgesel atölyesi düzenlenecek.Kafkas kökenli filmler

Kafkas Film Günleri’nin hedefi büyük… Bulunduğu coğrafyada, gençlerin kabiliyetlerini ortaya koyabileceği önemli bir festival olmak. Kendisi de Hopalı olan, geçtiğimiz yılın bol ödüllü filmi Sonbahar’ın yönetmeni ve etkinliğin danışmanlarından Özcan Alper, yerel taleplerin çok önemli olduğunu vurguluyor. Alper, "Özellikle gençlerden büyük bir talep var." diyor. Amaçlarının sadece film gösterimleri olmadığını ifade eden Alper, şehre bir kültür merkezinin kazandırılması için de çalışıyor. Yakın zamana kadar faaliyette olan Kazım Koyuncu Kültür Merkezi kapanınca, sinema ve tiyatro salonu bulunmayan şehirde, film gösterimleri de açık havada yapılacak. Alper, yerel yönetimin ilk icraat olarak, sadece Hopa’nın değil, Karadeniz’in yetiştirdiği en önemli isimlerden Koyuncu’nun adını taşıyan merkezi kapatmasından şehrin pek çok genci gibi kendisinin de hoşnut olmadığını belirtiyor. "Erivan ve Tiflis’tekine denk bir festival düzenlemek istiyoruz. Belgesel atölyesinde gençlerin yapacağı filmler, belki gelecek yılki festivalin açılışında gösterilecek." diyen Alper; etkinliğe yeterli desteği sağlamayan yerel ve idari yönetimlerin de yardımlarını beklediklerini söylüyor. İlk yıl olduğu için festivalin pek duyulmadığını, ancak Azerbaycan Film Merkezi‘nden bir konuğun festivale katılacağının kesinleştiği müjdesini de veriyor.

DENİZ KIYISINDA SİNEMA

Kafkas Film Günleri’nde beş önemli filmden başka Rüya Köksal’ın ‘Son Kumsal’; Selçuk Erzurumlu, Petra Holzer ve Ethem Özgüven’in ‘4857’, Süha Arın’ın ‘Sisler Kovulunca’; Elif Ergezen’in ‘Şairin Ölümü’ isimli belgeselleri de gösterilecek. Gece yapılacak olan gösterimler, denizin kıyısındaki Kopmuş Plajı’nda gerçekleştirilecek. Hopa Liman İşletmeleri ile belgesel filmlerin mekânı Biryaşam Kültür ve Ekoloji Derneği de etkinliğin diğer ‘salonları’.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme