‘Kadirizm’ Var mı, Yok mu?

Filmler
‘Türk sineması’ dendiğinde Kadir İnanır, Tarık Akan, Cüneyt Arkın, Türkan Şoray, Gülşen Bubikoğlu, Ayhan Işık gibi isimler ilk akla gelenlerdir. Tabi bizim abartmayı seven ‘magazin&r...
EMOJİLE

‘Türk sineması’ dendiğinde Kadir İnanır, Tarık Akan, Cüneyt Arkın, Türkan Şoray, Gülşen Bubikoğlu, Ayhan Işık gibi isimler ilk akla gelenlerdir. Tabi bizim abartmayı seven ‘magazin’ medyamızda bu isimlere apayrı yakıştırmalarda bulunur. Mesela ‘Türkan Şoray Kanunları’ denen bir durum vardır. Türkan Şoray’ın filmlerinde mesela öpüşmemesi bu kanunlardan sayılır. Bir de ‘kadirizm’ denilerek Kadir İnanır’a atfedilen bir tarz vardır. Son günlerde bu tarz üzerinden ‘Yaban’ diye bir karakter bile ortaya çıktı ve iyi reytingler alıyor. Peki, bu ‘kadirizm’ denilen tarz neyi anlatır? Bilen var mı? Ya da ünlü aktör bu konuda ne söylüyor, bilmek isteyen var mı?

Bakın ünlü aktör, bu konularda neler söylemiş?

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere memleketi Ordu’ya gelen Kadir İnanır, Vali Orhan Düzgün’ü ziyaret etti. Vali Düzgün ile bir süre sohbet eden ve Ordu’yla ilgili karşılıklı bilgi alışverişinde bulunan İnanır, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

”Kadirizm halen devam ediyor mu?” sorusu üzerine İnanır, ‘‘Öyle bir şey yok. Ben ”hayır” dedikçe gazeteciler halen ”kadirizm” diye yazıyor” dedi.

Özellik açısından ülkenin toplumsal değerlerine çok saygılı bir insan olduğunu vurgulayan İnanır, şöyle konuştu.

”Beni var eden, güçlendiren bu değerlerdir. Bu değerlerin ben ne kadar büyük olduğunu dünya toplumlarını, kültürlerini tanıdıkça, ülkemin değerlerini başka bir köşeye koydum. İnsan onurunu düzelten müthiş değerler onlar. Onlara saygılı olunca başka bir karakter ortaya çıkıyor ama ben asla ”kadirizm” gibi bir felsefenin savunucu olmayı kabul etmem ama koruduğun değerler var. Bu değerler de hiç öden verilmeyen değerlerdir. Yani bu yakıştırmayı yapan, gazeteciler. Ben şu anda bile öyle bir yakıştırmayı reddediyorum.”

”TÜRKAN ŞORAY İLE KÜS DEĞİLİZ”
İnanır, sinema sanatçısı Türkan Şoray ile küs oldukları yönündeki haberlerin de gerçeği yansıtmadığını söyledi.

İlerleyen günlerde Türkan Şoray ile Karadeniz Ereğlisi’ne gideceklerini vurgulayan İnanır, ”Biz Türkan Hanım ile küs değiliz. Olur mu öyle şey. Geçtiğimiz günlerde beraberdik. Ben şimdi televizyon programlarına çıkmıyorum ya, öyle prensip kararı aldım. Türkan Hanım da program yaparken ona ‘olmaz’ deyince biraz dargınlık oldu ama düzelttik tabii” diye konuştu.
 
TÜRK SİNEMASINDA İLERLEME YOK
İnanır, Türk sinemasında son yıllarda yapılan komedi filmlerini de değerlendirerek, ”Onlar ticari filmler. Genel olarak baktığımız zaman Türk sinemasında bir ilerleme yok” dedi.
İnanır, Ordu’da da bir dizi çekebileceklerini ancak bu konuda belediyelerden bir davet beklediklerini sözlerine ekledi.

Tüm bu açıklamalardan sonra, Kadir İnanır‘ın bile kabul etmediği ‘kadirizm’ denilen tarzın, bir medya geyiği olduğunu siz de düşünmüyor musunuz? 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme