“İçimdeki Mezar”a Gala…

Filmler
Yeşilçam Sineması’nda Artı Değer Kurumsal ve Sosyal Sorumluluk ve Eğitim Derneği’nin katkılarıyla düzenlenen gala sonrası bilgi veren yönetmen Aydın, filmiyle dikkatleri Türkiye’nin ...
EMOJİLE

Yeşilçam Sineması’nda Artı Değer Kurumsal ve Sosyal Sorumluluk ve Eğitim Derneği’nin katkılarıyla düzenlenen gala sonrası bilgi veren yönetmen Aydın, filmiyle dikkatleri Türkiye’nin kültürel mirasları arasında önemli bir yeri olan Hasankeyf üzerine çekmeyi amaçladığını söyledi.

Aydın, Batman’ın Hasankeyf ilçesinde yapılacak Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak köylerden güç etmek zorunda kalan insanların yaşadıkları zorlukları anlatmaya çalıştığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Filmde bütün yaşamını Hasankeyf’te geçirmiş olan kahramanımız (Cembelli) Ilısu Barajı nedeniyle göç etmek zorunda kalır. Cembelli yılar önce kaybettiği karısının yanına gömülmeyi bekler ancak göç etmek zorunda kalınca, karısının mezarını açar ve kemiklerini yanına alarak Hasankeyf’i sonsuza kadar terk eder."

Gala gecesinde "Sen Olmak" kısa filmi ile 7. Ulusal Kısa Film Festivali‘nde biricilik ödülü alan Tayfur Aydın‘ın "İlk Bakış", "Yasak Elma", ve "45 Saniye" gibi filmleri de izleyiciyle buluştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme