Hollywood’un En İyileri

Filmler
ABD’de yayımlanan Forbes dergisi, rol aldıkları filmlerin rekor düzeyde hasılat yapmasını sağlayan hem de bir çok prestijli ödüle aday gösterilen oyuncular arasından, Hollywood’un ‘A...
EMOJİLE

ABD’de yayımlanan Forbes dergisi, rol aldıkları filmlerin rekor düzeyde hasılat yapmasını sağlayan hem de bir çok prestijli ödüle aday gösterilen oyuncular arasından, Hollywood’un ‘A Takımı’nda yer alan yıldızların listesini açıkladı.

‘Hollywood’un A Takımı’ ünlü yıldızları son 5 yılda kadın ve erkek yıldızlar arasında ‘en iyi aktör’, ‘en iyi aktrist’, ‘en iyi yardımcı aktör’, ‘en iyi yardımcı aktrist’ dallarında Oscar ödülüne aday gösterilmeleri, filmlerinin dünya çapında elde ettikleri kazanç ve çektikleri izleyici sayısı ölçütlerine göre belirlendi. ‘Hollywood’un A Takımı’nda ilk sıraya, ‘Hollywood’n ’asi adamı’, ‘ seksi erkek’ gibi nitelemelerle anılan Johhny Depp oturdu.

Sadece ‘Karayip Korsanları’ (Pirates of the Caribbean) adlı film serileri 2.7 milyon dolarlık hasılat toplayan Johhny Depp, şimdiye kadar hiç kazanamamasına karşın iki kez ‘Karayip Korsanları’ bir kez de Finding Neverland filmerindeki başarılı oyunculuğu için Oscar ödülüne adaydı. Ödülleri kazanamasa da, Depp son 5 yıl içinde rol aldığı, aralarında ‘Charlie’nin Çikolata Fabrikası’ (Charlie and the Chocolate Factory) filminin de bulunduğu performansı ile toplam 3 milyar dolarlık gişe hasılatı sağladı. Ünlü oyuncu ayrıca, ‘Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi’ (Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street) adlı filmdeki oyunuyla da ‘en iyi yardımcı aktör’ dalında Oscar’a aday gösterildi.

‘A Takımı’ sıralamasında ikinci sırada Brad Pitt yer aldı. ‘Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi’ (The Curious Case Of Benjamin Button) ve ’12 Maymun’ (Twelve Monkeys) filmlerinde sergilediği oyunculuk yeteneğiyle iki kez Oscar’a aday gösterilen Brad Pitt, 334 milyonu ’Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi’ filminden olmak üzere, son be yıl içinde rol aldığı filmlere 2.6 milyar dolarlık hasılat yaptırmayı başardı.

‘Hollywood’un A Takımı’ listesinde, ‘Kara Şövalye’ (The Dark Knight) filmiyle ‘en iyi yardımcı aktör ’ dalında Oscar kazanan, Brokeback Dağı (Brokeback Mountain) filmindeki rolüyle de ‘en iyi aktör’ dalında Oscar’a aday gösterilen Heath Ledger kendisine üçüncü sırada yer buldu. Geçen yıl New York’un Manhattan semtindeki evinde ölü bulunan Avustralya doğumlu oyuncu Heath Ledger’ın, 1 milyar doları ‘Kara Şövalye’ filminden olmak üzere, son beş yıl içindeki filmleri 1.3 milyar dolarlık gişe kazancı sağladı.

Türkiye’de ‘Umudunu Kaybetme ’ (The Pursuit of Happiness) filminin başrol oyuncusu Will Smith’in son 5 yılda rol aldığı filmler, Heath Ledger’ın oynadığı filmlere göre 1 milyar dolar daha fazla gişe kazancı sağladı. 2007 yılı yapımı ‘Yedi Yaşam’ (Seven Pounds), ‘Umudunu Kaybetme’de ve 2002 yapımı ‘Ali’ de Oscar’a aday gösterildi. Filmleri gişe rekorları kırmasına karşın Oscas Ödülü’nü kazanamadı.

OSCAR’A EN ÇOK O ADAY GÖSTERİLDİ

ABD’nin tüm dünyayı etkisi altında bırakan sinema sektörü Hollywood’un ’A Takımı’ listesinde bugüne dek Oscar ödülüne en çok aday gösterilen oyuncul olan Meryl Streep de yer aldı. Streep tam 15 kez Oscar için aday gösterildi. ’Sophie’nin Seçimi’nde (Sophie’s Choice) ’en iyi aktrist’, ’Kramer Kramere Karşı’da da (Kramer vs. Kramer) ’en iyi yardımcı aktrist Oscar’ı kazanan Meryl Streep’in son beş yıl içinde oynadığı filmler 1.3 milyarlık gişe hasılatı getirdi. Streep’in oynadığı ve en çok izleyici bulan filmlerinden ’Mamma Mia’ 610 milyon dolarlık, ’Şeytan Marka Giyer’ de (The Devil Wears Prada) 325 milyon dolarlık hasılat getirdi.

Yaşayan en seksi erkekler listesinde de yerini alan ünlü oyuncu George Clooney, ’Michael Clayton’, ’İyi Geceler ve İyi Şanslar’ filmlerindeki rolüyle Oscar’a aday gösterildi. Ancak Oscar ödülü Clooney’e ’Syriana’ filmindeki ’en iyi yardımcı aktör’ rolünden geldi. ’Oceans 11’ ve ’Oceans 12 ’ filmleriyle toplam 674 dolarlık, kendisine Oscar ödülü getiren ’Michael Clayton’filmi ile 93 milyon dolarlık filmlere imza atan Clooney’in son bşe yılda rol aldığı filmler 1 milyar dolarlık hasılat yarattı.

Genellikle erkeklerin egemenliğinde görünen ’Hollywood’un A Takımı’ listesinde yeralan ikinci bayan oyuncu Amy Adams. Adams, 2006 yapımı ’Junebugs’ ve 2009 yapımı ’Şüphe’ (Doubt) filmlerindeki oyun gücü ile ’en iyi yardımcı aktrist’ dalında iki kez Oscar’a aday gösterildi. Amy Adams’ın son beş yıl içinde oynadığı filmlerin toplam hasılatı 955 milyon dolar.

Hollywood dünyasının ’A Takımı’ listesinde son olarak Clive Owen yer aldı. Son beş yıl içinde bir çok filmed oynayan Clive Owen filmleri toplam 1 milyar dolarlık hasılat yaptı. Owen’in rol aldığı ve en çok izleyici toplayan filmi 204 milyon dolarlık hasılatla ’Kral Arthur’ (King Arthur) oldu. Owen, 2005 yılında ’Daha Yaklaş’ (Closer) filmindeki rolüyle ’en iyi yarıdmcı actor’ dalında Oscar’a aday gösterildi.