Hollywood Kara Kara Düşünüyor

Filmler
11 Haziran – 11 Temmuz arasında Güney Afrika’da oynanacak 2010 FIFA Dünya Kupası, yayıncı şirketler için büyük nimet, fakat Hollywood yapımcılarının başını ağrıtıyor. 4 yılda bir düzenlene...
EMOJİLE

11 Haziran – 11 Temmuz arasında Güney Afrika’da oynanacak 2010 FIFA Dünya Kupası, yayıncı şirketler için büyük nimet, fakat Hollywood yapımcılarının başını ağrıtıyor.

4 yılda bir düzenlenen ve 30 gün süren “Dünya Kupası Finalleri,” sinema dünyasının en yoğun sezonuna denk geliyor. En çok izlenen spor etkinliği olan Dünya Kupası, büyük filmlerin açılış tarihlerini olumsuz yönde etkiliyor.

Warner Bros yöneticisi Veronika Kwan-Rubinek : " Dünya Kupası finalleri oynanırken birçok ülkede insanlar sadece maçlarla ilgileniyor, özellikle de ev sahibi ülkenin maçlarıyla. Futbolsever ülkelerde etkinlik süresince, erkek seyirciye hitap eden filmlerin gişe rakamları ciddi seviyede düşüyor." dedi.

Paramount’un yaz sezonundaki ilk büyük yapımı "Demir Adam 2" (Iron Man 2), Fransa’da geçtiğimiz Çarşamba gösterime girdi. Filmin tüm dünyayla beraber ülkemizdeki gösterimiyse 7 Mayıs’ta başlayacak. Paramount yöneticilerinden Andrew Cripps filmin beklenenden erken gösterime girmesiyle ilgili: " Bize Dünya Kupası’ndan önce uzun bir vakit sağlayacak." dedi.

Erkeklerin daha fazla ilgisini çeken bu filmlere karşın kadın ve aileye yönelik filmler doğal olarak daha az etkileniyor. Bunu "Sex and the City 2" ve " Alacakaranlık Efsanesi : Tutulma" (The Twilight Saga : Eclipse) filmlerinin Dünya Kupası sürecinde vizyona girecek olmalarından da anlıyoruz.

"Demir Adam" filminin dışında "Robin Hood", "Pers Prensi : Zamanın Kumları" (Prince of Persia : The Sands of Time), "Şrek 4: Sonsuza Dek Mutlu" (Shrek Forever After), "The Karate Kid" , "Oyuncak Hikeyesi 3" (Toy Story3 ) filmleri de açılış tarihlerini Dünya Kupası’na göre ayarladı.