Gişelerin Galibi Hangi Film?

Filmler
Yazan: Bengü Dağlı Bir haftayı daha geride bıraktık. Bu zaman diliminde Türk ve Hollywood sinemasında hangi filmler izleyici tarafından tercih edilmiş on5yirmi5.com okuyucuları için araştırdık. Geçtiğ...
EMOJİLE

Yazan: Bengü Dağlı

Bir haftayı daha geride bıraktık. Bu zaman diliminde Türk ve Hollywood sinemasında hangi filmler izleyici tarafından tercih edilmiş on5yirmi5.com okuyucuları için araştırdık.

Geçtiğimiz hafta Amerika sinemalarının flaş filmleri "The Karate Kid" ve "The A-Team/A Takımı" filmleriydi. Bu haftanın flaş filmi ise birçoklarınızın 1995 ve 1999’da birincisi ve ikincisini izlediği yayınlandığı dönem gişede fırtınalar estiren "Toy Story" hikâyesinin devamı oldu. Pixar‘ın ilk göz ağrısı Toy Story, üçüncü kez sinemalara teşrif etti. Eder etmez de zirveye oturdu. "Toy Story 3" bu hafta Amerikada en çok izlenen filmler listesinin ilk sırasına keyifle kuruldu. "Toy Story 3", 110 milyon dolarlık hâsılatı ile hafta sonunun en çok izlenen filmi oldu. Filmin babalar gününe denk gelmesi de "Toy Story 3"ün zirve başarısını tetikledi. Filmin bu başarısı, haliyle vizyona giren diğer filmleri de etkiledi. "Toy Story 3" gibi bu hafta vizyona giren, başrollerinde Josh Brolin ve Megan Fox‘un oynadığı çizgi roman uyarlaması "Jonah Hex" ise büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Son dönemde animasyon yapımların büyük ilgi gördüğü Hollywood’da Toy Stroy‘nin kahramanı Barbie’nin Megan Fox’tan fazla ilgi görmesi de alay konusu oldu. Fox’un başrollerinde oynadığı Jonah Hex vizyona girdiği ilk hafta 5.04 milyon dolarlık hâsılatı çok komik bulundu. Film bu hâsılatı ile son zamanlardaki en kötü açılışı yaparak listenin ancak 7. sırasında kendine yer bulabildi.

1984’te ilk bölümünden sonra üç kez devamı çekilen "The Karate Kid" filmi 2010 versiyonu ile yeniden gündemde. Geçtiğimiz haftanın birincisi olan film, bu hafta bir basamak düşerek ikinci sırada yerini aldı. Toplamda yaptığı 107 milyon dolarlık hâsılatla ise göz doldurdu.. Detroitli bir çocuğun annesiyle Pekin’e taşınmasını ve kendini kanıtlaması için kung fu öğrenmesinin öyküsünü anlatıyor. Filmin başrolünde, Hollywood’un gişe kralı Will Smith’in 11 yaşındaki oğlu Jaden Smith ve Jackie Chan var.

Amerika’da en çok izlenen filmler listesinin üçüncü sırasında "The A-Team/A Takımı" bulunuyor. Filmin başrollerinde Liam Neeson, Bradley Cooper, Sharlto Copley, Quinton Jackson ve Jessica Biel var. Bu film 80’li yıllarda Türk televizyonlarında "A Takımı" adıyla gösterilen dizinin filmi olma özelliğini taşıyor. Hemen belirtelim film gişede beklentilerin altında kaldı. Bu hafta 14.4 milyon dolarlık bir hasılat elde eden "The A-Team/A Takımı" toplamda ise 50.4 milyon dolarlık bir hasılat elde etti.

Gelelim listenin dördüncü sırasına… Listenin dördüncü sırasında "Get Him to the Greek" var film bu hafta 6.1 milyon dolar gişe yaptı. Filmin toplamda elde ettiği gelir ise 47,8 milyon dolar.

Bu hafta listenin beşinci sırasında "Shrek Forever After/Şrek Sonzuza Dek Mutlu" var. Filmin gişesi oldukça iyi! Öyle ki, film toplamda 223 milyon dolarlık bir hâsılat elde ederek tüm dikkatleri üzerine topladı.

İşte "Toy Story 3"ün fragmanı…

 

Amerika sinemalarında en çok izlenen diğer filmler…

6. Prince of Persia: The Sands of Time (2010) $5.57M $80.8M
7. Jonah Hex (2010) $5.38M $5.38M
8. Killers (2010) $5.04M $39.3M
9. Iron Man 2 (2010) $2.87M $304M
10. Marmaduke (2010) $2.47M $27.7M

TÜRK SİNEMASEVERLER BU HAFTA HANGİ FİLMLERİ TERCİH ETMİŞ?

Amerikan sinemaseverlerin tercihleri bunlar… Gelelim Türk izleyicisinin tercihine… Animasyon seven Türk sinema izleyicisinin bu haftaki bir numaralı tercihi geçen hafta olduğu gibi “Şrek: Sonsuza Dek Mutlu” oldu. Film dördüncü haftasında olmasına rağmen bu hafta 34.598 kişi tarafından izlendi. Filmi toplamda izleyen kişi sayısı ise 415.396 kişi… Bu film Türkiye’de daha çok iş yapar gibi görülüyor.

Türk sinemasında bu hafta en fazla izlenen ikinci film "Pers Prensi: Zamanın Kumları"… Film gösterime girdiğinden beri Türk izleyicisi tarafından en çok tercih edilen filmler arasında. Jake Gyllenhaal (Prince Dastan) , Gemma Arterton (Tamina) , Ben Kingsley (Nizam) , Alfred Molina (Sheik Amar) gibi isimlerin başrollerinde oynadığı filmi beşinci haftasında 25.810 kişi izlemiş. Toplamda ise 441.946 izleyiciye ulaşmış… Geçen hafta gişe tahlilini yaptığım yazıyı okuyanlar, üç haftadır Türk sinemasında en çok izlenen filmlerin ilk iki sırasının değişmediğini görecek.

İzleyici tarafından ilgi gören filmlerden biri de "Pers Prensi: Zamanın Kumları". Filmin konusu ise şu şekilde gelişiyor: “Haylaz bir prens olan Prens Dastan, istemeden de olsa gizemli bir prensesle güç birliği yapar. Birlikte, zamanı tersine çevirebilen Zamanın Kumları’nı açığa çıkarabilecek ve sahibinin dünyaya hükmetmesini sağlayabilecek olan eski bir hançeri korumak üzere karanlık güçlere karşı bir yarış içine girerler.” Filme ilgi önümüzdeki haftalarda devam edecek gibi…

Bu senenin en çok konuşulan yapımlarından biri olan "Robin Hood", geçen hafta listenin 4. sırasında olan yapım bu hafta bir basamak yükselerek 3. sıraya yerleşti. Türkiye’de 6 haftadır gösterilen filmi toplamda 423.586 kişi izlemiş… Russell Crowe ve Cate Blanchett‘ın başrollerinde oynadığı "Robin Hood"un ülkemizdeki izlenme oranı ise şimdilik iyi gidiyor.

Gelelim bu hafta Türk sinemasında en çok izlenen filmlerin beşinci sırasına, "Gezegen 51" gösterime girdiği geçtiğimiz hafta 9.511 kişi tarafından izlenmiş. “Gezegen 51”, 18 yaş altına hitap eden, ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte izlerken keyif alabileceği türden bir film. Komedi, macera türünde bir animasyon olan filmin konusu ise şöyle: Buradan çok çok uzaklarda, hayatın basit, çocukların mutlu ve herşeyin memnun olduğu bir yer vardı… Ama garip bir şey 51. Gezegene gelmekteydi. Hep başka gezegenlere gitmeyi hayal etsek de, ya o gezegenlerde biz uzaylı olursak? Planet 51 (Gezegen 51)’de hep "öcü" uzaylıların yerine "öcü" insanı koyduğumuzda yaşanacaklara gülmeye hazır olun.

İşte "Şrek: Sonsuza Dek Mutlu"nun fragmanı…


Türkiye sinemalarında en çok izlenen diğer filmler…

6. İlahların Aşkı, 1, 8.406, 8.406
7. Eyyvah Eyvah, 17, 6.162, 2.417.874
8. Deccal, 2, 5.940, 20.590
9. Elm Sokağında Kâbus, 5, 5.544, 117.614
10. Nanny McPhee Büyük Patlama, 2, 5.170, 18.857