Gişe Canavarları Burada!

Filmler
Hazırlayan: Bengü Dağlı Bu hafta Amerika ve Türkiye sinemalarında en çok izlenen filmleri merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Yazın gelmesiyle birlikte hareketlenen sinema salonlarında dev yapımlar ...
EMOJİLE

Hazırlayan: Bengü Dağlı

Bu hafta Amerika ve Türkiye sinemalarında en çok izlenen filmleri merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Yazın gelmesiyle birlikte hareketlenen sinema salonlarında dev yapımlar izleyicilerini bekliyor. Türk Sineması anladığım kadarıyla yazı ölü sezon olarak görüyor. Çünkü Türkiye sinemalarında aylardır Türk filmleri hep zirvedeydi. Fakat vizyona giren Türk filmlerinde azalma olunca ister istemez Türk izleyicisi de yabancı filmlere kayıyor.

Bu hafta Amerika sinemalarında en çok izlenen ilk üç yapım kimseyi şaşırtmadı. Bu hafta Amerika’da en çok izlenen filmler listesinin ilk sırasında yepyeni fakat hayranlarının merakla beklediği bir film var. "Shrek Forever After/ Shrek Sonzuza Dek Mutlu" bu hafta listenin bir numarasında. Shrek ilk haftasında sinemalara sıkı bir giriş yapmış. Film 71 milyon dolarlık hasılat ile listenin ilk sırasında. Hemen belirtelim bu rakam bile yapımcılarının yüzünü güldürmeye yetmemiş. Bildiğiniz gibi Dreamworks stüdyoları, sevimli yeşil dev Shrek’in masalsı maceralarını konu eden ve gişe rekorları kıran çizgi film serisini, dördüncü film "Shrek 4: Sonsuza Dek Mutlu" ile sona erdirmeye karar vermişti. Stüdyo bu kararından henüz dönmüş değil. Zira seri daha önce ikinci filmde üç günde 103 milyon dolar, üçüncü filmdeyse üç günde 121 milyon dolarlık gişe hasılatı elde etmişti. Bu nedenle filmin 71 milyon dolarlık açılışı kimseyi tatmin etmedi. Film 28 mayıs 2010‘da ülkemizde de gösterime girecek.

Listenin ikinci sırasında "Iron Man 2" var. Film bu senenin en çok izlenen yapımları arasında bir numara… "Iron Man 2", "Shrek"in etkisiyle bu hafta 26 milyon dolarlık bir hasılat elde etmesine rağmen hala zirvedeki yerini koruyor ve böyle giderse koruyacaktır da. Filmin Amerika dışında dünyada da çok iş yaptığını hemen belirtelim. Filmin Amerika’daki toplam hasılatı 251 milyon dolar. "Iron Man 2"nin dünyadaki hasılatının 500 milyon doları geçtiği söyleniyor. Bu da gerçekten iyi bir rakam.

Amerika listelerinde en çok izlenen filmler listesinin üçüncü sırasında "Robin Hood" var. Film, hep söylüyorum, eleştirmenlerden değişik tepkiler aldı. Kimi filmi beğenirken kimileri de ağır şekilde eleştirdi. Fakat şu gerçek ki Amerikalılar "Robin Hood"a pek yüz vermiyorlar. Film bu hafta Amerika’da 18.7 milyon dolarlık bir hasılat elde etmiş. Film toplamda ise Amerika’da 66.1 milyon dolarlık bir hasılat elde etmiş, ikinci haftasında. Fakat "Robin Hood" dünya genelinde beğenilmeye ve izlenilmeye devam ediyor.

Gelelim listenin 4. sırasına "Letters to Juliet" bu hafta 9.1 milyon dolarlık hasılat ile listelere girmiş. Fakat filmin listede tutulması zor gibi görülüyor. Tim Sullivan‘ın senaryosunu Lise ve Ceil Friedman’ın kitabından uyarladığı film İtalya’ya seyahate giden genç bir çiftin yolculuk sırasında, yıllar önce ayrıldığı sevgilisine mektuplar yazan bir kadınla tanışmalarını anlatıyor. Gary Winick’in yönettiği ve Amanda Seyfried, Gael García Bernal, Vanessa Redgrave, Christopher Egan ile Franco Nero’un oynadığı Letters to Juliet, ülkemize 30 Temmuz 2010‘da gelecek.

Amerika’da en çok izlenen filmlerin beşinci sırasında ise Just Wright bulunuyor. Bu film de tam bir hayal kırıklığı oldu. Film bu hafta 4.22 milyon dolarlık bir hasılat elde etmiş. Toplamda ise 14.6 milyon dolarlık bir hasılat söz konusu…

"Shrek Forever After/ Shrek Sonzuza Dek Mutlu"nun fragmanı…

Amerika sinemalarında en çok izlenen diğer filmler…

6. MacGruber (2010) $4.1M $4.1M
7. Date Night (2010) $2.83M $90.7M
8. A Nightmare on Elm Street (2010) $2.29M $59.9M
9. How to Train Your Dragon (2010) $1.85M $211M
10. Kites (2010) $953K $953K

TÜRK SİNEMASEVERLER BU HAFTA HANGİ FİLMLERİ TERCİH ETMİŞ

Türk sinemasında bu hafta "Pers Prensi: Zamanın Kumları" fırtınası esti. Film Türk sinemasında en çok izlenen filmler listesinin bir numarasında. Jake Gyllenhaal (Prince Dastan) , Gemma Arterton (Tamina) , Ben Kingsley (Nizam) , Alfred Molina (Sheik Amar) gibi ismlerin başrollerinde oynadığı film Amerika’da henüz vizyona girmedi. Amerika’da önümüzdeki hafta vizyona girmesi beklenen filmin "Robin Hood"a alternatif olarak gösteriliyor. Filmin konusu; Haylaz bir prens olan Prens Dastan, istemeden de olsa gizemli bir prensesle güç birliği yapar. Birlikte, zamanı tersine çevirebilen Zamanın Kumları ‘nı açığa çıkarabilecek ve sahibinin dünyaya hükmetmesini sağlayabilecek olan eski bir hançeri korumak üzere karanlık güçlere karşı bir yarış içine girerler. Film vizyona girdiği ilk hafta 121.672 kişi tarafından izlenmiş.

Türk sinemalarında en çok izlenen ikinci film geçen haftanın birincisi "Robin Hood" Russell Crowe, Cate Blanchett‘ın başrollerinde oynadığı film savaş filmi sevenler için iyi bir seçenek. Filmi bu hafta Türkiye’de 55.671 kişi izlemiş. Toplamda ise "Robin Hood" 260.630 kişiye ulaşmış.

Gelelim listenin üçüncü sırasına, "Elm Sokağında Kabus"un ilk haftasında 26.406 kişi izlemiş. 90’lı yılların unutulmaz korku filmlerinden olan "Elm Sokağında Kabus"un yeni versiyonu pek beğenilmedi bunu da dip not olarak düşelim.

Scarlett Johansson, Robert Downey Jr., Mickey Rourke ve Gwyneth Paltrow gibi birbirinden ünlü yıldızların yer aldığı "Iron Man 2" Türkiye’de de ilgi çekmeye devam ediyor. "Iron Man 2" Türkiye’de en çok izlenen filmler listesinin 4. sırasında… Filmi bu hafta 16.894 kişi izlemiş. Toplamda ise "Iron Man 2"yi 219.559 kişi izlemiş.

Bu hafta vizyona giren "Çılgın Bir Gece" en çok izlenen filmler listesinin beşinci sırasında. Romantik komedi türündeki bu filmin bu türlerden hoşlananlar için keyifli bir tercih olduğunu düşünüyorum. Film ilk haftasında 11.366 kişi tarafından izlenmiş.

"Pers Prensi: Zamanın Kumları"nın fragmanı…

Türkiye sinemalarında en çok izlenen diğer filmler…

6. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin, 5, 7.633, 186.635
7. Beni Unutma, 4, 6.637, 68.052
8. Eyyvah Eyvah, 13, 6.262, 2.381.682
9. Soraya’yı Taşlamak, 2, 5.832, 22.819
10. Labirent 3D, 2, 5.786, 28.116