‘Geleceğin Aslanı’ Seren Yüce Oldu

Filmler
67. Venedik Film Festivali’nden Türkiye’ye de bir ödül geldi. Genç yönetmen Seren Yüce, ilk filmi ‘Çoğunluk‘la, ‘Geleceğin Aslanı’ oldu. 67. Venedik Film Festi...
EMOJİLE

67. Venedik Film Festivali’nden Türkiye’ye de bir ödül geldi. Genç yönetmen Seren Yüce, ilk filmi ‘Çoğunluk‘la, ‘Geleceğin Aslanı’ oldu.

67. Venedik Film Festivali‘nde, en iyi filme verilen Altın Aslan ödülünü ‘Somewhere’ adlı filmiyle Amerikalı yönetmen Sofia Coppola kazandı. Jüri başkanlığını yapan ve Coppola’nın yakın arkadaşı olan ünlü yönetmen Quentin Tarantino, ödülü açıkladığı konuşmasında, "Filmin sanatsal kalitesi bizleri büyüledi.’ ifadesini kullandı.

Tarantino, ünlü yönetmen Francis Ford Coppola‘nın kızı olan Sofia Coppola‘nın filmiyle ilgili olarak ayrıca, "Ne zaman tartışmaya başlasak, dönüp dolaşıp bu filme geliyorduk." diye konuştu. Coppola’nın otellerde geçen, bir Hollywood yıldızının küçük kızıyla ilişkisini ve hayatın anlamını sorguladığı filmi, büyük ödülün favorilerinden biriydi.

En iyi yönetmene verilen Gümüş Aslan ödülünü ise, ‘La Balada Triste de Trompeta’ adlı filmiyle İspanyol yönetmen Alex de la Iglesia kazanırken, Iglesia aynı filmle en iyi senaryo ödülünün de sahibi oldu.

78 yaşındaki Amerikalı yapımcı ve yönetmen Monte Hellman’ın sinema kariyeri dolayısıyla özel ödüle layık görüldüğü gecede, Amerikalı oyuncu Vincent Gallo en iyi erkek oyuncu, Fransız Ariane Abed de en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı. ‘Essential Killing’ filminin Polonyalı yönetmeni Jerzy Skolimovski’ye de jüri özel ödülü verildi.

GELECEĞİN ASLANI, SEREN YÜCE’NİN

67. Venedik Film Festivali’nden Türkiye’ye bir ödül geldi. Genç yönetmen Seren Yüce, ilk filmi ‘Çoğunluk’la, ilk filmlere verilen ‘Luigi De Lourentiis’ yani Geleceğin Aslanı ödülünü aldı. Başrollerinde Bartu Küçükçağlayan ve Settar Tanrıöven‘in oynadığı film, Fatih Akın‘ın başkanlığındaki jürinin oybirliğiyle ödüle değer bulundu. Film ayrıca, Aurelio De Laurentis Vakfı tarafından 100 bin dolarlık teşvik primini de aldı. İstanbullu orta sınıf bir ailenin oğlu Mertkan’ın hayatına odaklanan ve şubat ayında çekilen film, festival yolculuğuna Venedik’ten hemen sonra 35. Uluslararasi Toronto Film Festivali ve ekim ayında yapılacak 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali‘yle devam edecek.