Filistinli Gözüyle Filistin!

Filmler
Hazırlayan ve Fotoğraflayan: Muhammed Akaydın Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Zeytinburnu Belediyesi‘nin destekleriyle ilk organizasyonunu gerçekleşti… ...
EMOJİLE

Hazırlayan ve Fotoğraflayan: Muhammed Akaydın

Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Zeytinburnu Belediyesi‘nin destekleriyle ilk organizasyonunu gerçekleşti… “Filistin Filmleri Zamanı”

Dün Muhsin Ertuğrul Sahnesi‘nde galası gerçekleştirilen "Filistin Filmleri Zamanı"nda Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Tuğrul Tuna açılış konuşması yaptı.

Tuna konuşmasında, "Gündem Filistin… Biz de ilk etkinliğimiz olarak ‘Filistin Filmleri Zamanı’nı gerçekleştirmek istedik. Buna duyarsız kalamazdık… Ayrıca bu etkinliğimize desteklerini esirgemeyen Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Zeytinburnu Belediyesi’ne, Fatih Belediyesi’ne, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’na teşekkür ederim" dedi.

Tuna‘nın konuşmasının ardından galada gösterilen "Babam Hayfalı" belgesel filminin ödüllü yönetmeni Filistin asıllı Danimarkalı Omar Shargawi kısa bir konuşma yaptı.

Shargawi konuşmasında belgesel filminin yapım hikâyesini anlattı: "Bu belgesel filmi yapmaya 6 yıl önce başladım. Babam Hayfalı’lıydı. 60 yıl önce Hayfa’dan ayrılıp Suriye’nin başkenti Şam’da mülteci kampında kaldı. Sonrasında Danimarka’ya yerleşti. Bize anılarına dair hiçbir şey anlatmadı. Kardeşimle ben babama çok ısrar ettik. Onun ve diğer Filistinlilerinin hikâyelerini beyaz perdeye yansıtmak istiyorduk. Fakat babam bir türlü hatıralarını hatırlamak istemiyordu çünkü endişeleri vardı. 

(İlgili haber için tıklayınız…)

Defalarca anlatması için uğraştık ama bir türlü ikna olmuyordu. Tam ikna olacağı sırada defalarca vazgeçti. Tüm uğraşlarımız neticesinde babamı ikna etmeyi başardık. Önce Suriye’ye, akrabalarımızın yanına sonra da Avusturya üzerinden Tel Aviv’e ve oradan da Hayfa’ya gitmeyi başardık.
Bu belgeselin Türkiye’deki ilk gösterimi ve sizlerin bu belgesele nasıl tepki vereceğinizi çok merak ediyorum."
Gala programına katılamadıkları için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve daha birçok bakan ve bürokrat tebrik ve özür mesajı iletti.

Galanın kötü tarafı katılımın az olmasıydı. Özellikle halk tarafından pek katılan olmadı. Bunun nedeni olarak galanın ve etkinliğin yeteri kadar duyurulmadığı kanısındayım. İyi tarafı ise basın mensuplarının yoğun ilgisi idi.

Ve her şeyin sonunda belgesel film "Babam Hayfalı" başladı… Gerçekten çok iyi çalışmaydı. Danimarka’dan da boşu boşuna ödül almamıştı.

(İlgili haber için tıklayınız…)

Bu etkinlik kapsamında yani "Filistin Filmleri Zamanı" kapsamında pazartesi gününe kadar -pazartesi dahil- Zeytinburnu Kültür Merkezi ve Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi‘nde 10 tane Filistin filmi gösterilecek farklı zamanlarda…

Böyle bir zamanda Türk halkının bu filmlere duyarsız kalmayacağını düşünüyorum. Filistin sorununu bir de Filistinlilerin gözünden görmek gerekiyor diye düşünüyorum…

Hepinize iyi ve düşünceli seyirler…

(İlgili haber için tıklayınız…)