En İyi Yönetmen Bigelow

Filmler
Irak‘ı anlatan "Ölümcül Tuzak" adlı filmiyle ABD‘li yönetmen Kathryn Bigelow, ilk en iyi kadın yönetmen ödülünü aldı. Filmin gelecek hafta Oscar‘a aday gösterilmesi bekleni...
EMOJİLE

Irak‘ı anlatan "Ölümcül Tuzak" adlı filmiyle ABD‘li yönetmen Kathryn Bigelow, ilk en iyi kadın yönetmen ödülünü aldı. Filmin gelecek hafta Oscar‘a aday gösterilmesi bekleniyor.

LOS ANGELES

Irak işgali konulu film "The Hurt Locker"ın (Ölümcül tuzak) yönetmeni Kathryn Bigelow, en iyi yönetmen ödülünü alan ilk kadın oldu. Düşük bütçeli filmin yönetmeni Bigelow‘a, Directors Guild of America (GDA) tarafında ‘en iyi yönetmen’ ödülü verildi. Gelecek hafta açıklanacak Oscar adayları arasında "The Hurt Locker"ın en iyi film ve en iyi yönetmen dallarında aday gösterilmesi bekleniyor.

GDA ödülünün alan Bigelow, dört ayrı yönetmeni geçmeyi başardı. Yönetmenler arasında eski eşi ve geçtiğimiz günlerde Altın Küre ödülünü alan ve süper bütçeli ‘Avatar’ filminin yönetmeni James Cameron da vardı.

IRAK SAVAŞINI EN DOĞRU ANLATAN YAPIM

Bigelow, ödül töreninde yaptığı konuşmada, "Ben çok şaşkınım. Ayrıca çok gururlandım ve onur duydum. Biz hepimiz, Irak işgali hikayesini ve sahada olan kadın ve erkeklerin cesaretini daha dürüst bir şekilde anlatmanın sorumluluğunu hissediyoruz." dedi.

"The Hurt Locker", Irak işgalinde üç kişilik bomba ve mayın imha ekibinin hikayesini ve mücadelesini anlatıyor. Eleştirmenler, filmi "Irak işgalinin 2003’de başlamasından bu yana konuyu en doğru şekilde tasvir eden yapım" olarak yorumluyor.