Diyarbakır’da ‘Yangın Var’

Filmler
Radikal yazarı Çalışkan’ın Murat Batgi ile senaryosunu yazdığı, yönetmenliğini Murat Saraçoğlu’nun yaptığı ‘Yangın Var’ filminin çekimleri, Diyarbakır’dan sonra, Bingöl, ...
EMOJİLE

Radikal yazarı Çalışkan’ın Murat Batgi ile senaryosunu yazdığı, yönetmenliğini Murat Saraçoğlu’nun yaptığı ‘Yangın Var’ filminin çekimleri, Diyarbakır’dan sonra, Bingöl, Erzurum, Artvin, Rize ve Trabzon’da sürecek. Başrollerini 16. Altın Koza Film Festivali’nde ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödülünü alan Osman Sonant ve Nesrin Cavadzade’nin paylaştığı projede, Yavuz Bingöl, Erkan Can, Şerif Sezer, Settar Tanrıöğen, Gaffur Uzuner ve Metin Yıldız gibi ünlü oyuncular yer alıyor.

Diyarbakırlı bir kadınla Trabzonlu bir erkeğin komik yolculuğunun anlatıldığı filmin çekimleri 15 Ağustos’ta Çayırbağı’nda tamamlanacak. Yıl sonunda vizyona girmesi planlanan filmde, binin üzerinde figüran, 100 oyuncu ve 80 kişilik bir yapım ekibi çalışıyor. ‘Yangın Var’ Eurimages ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından destekleniyor. Filmi ‘yolda geçen romantik komedi’ olarak tanımlayan Koray Çalışkan, hikayeyi üçüncü sayfa haberinden yola çıkarak yazdığını, araştırma için hem Diyarbakır’a hem de Trabzon’a gittiğini söyledi.

Yavuz Bingöl: Senaryodaki cümleler beni vurdu

Belediye başkanını canlandıran Yavuz Bingöl filmin ‘politik komedi’ tarzında olduğunu belirterek, “Senaryodaki bir cümle beni vurdu. Çünkü bir şehit kardeşi, ‘Benim yüreğimdeki yangını kim söndürecek. Ben itfaiyeyi ne yapayım’ diyor. Aslında her iki tarafta da ateş düştüğü yeri yakıyor. Bu savaşın bir şekilde, bin yıldır kardeş olan iki toplum arasındaki bu işin bir şekilde bitmesi lazım. Bu ülke hepimizin. Ben Türkmenim, gelinim ise Kürt. Yani hepimiz kardeşiz” dedi. Yönetmen Murat Saraçoğlu ise genel olarak bir yol komedisi çektiklerini belirterek, “Yol ve yolculuktan öte, bizim kendimizi, ülkemizi bir parça anlayacak, birbirimizi hissedecek bir alt metnimiz de var. İnsanların gülerken biraz da bunu hissetmelerini isterim” diye konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme