Bu hafta 6’sı yerli 10 film vizyona girecek

Filmler
Türkiye’deki sinema salonlarında bu hafta 6’sı yerli 10 film vizyona girecek. Kemal Uzun’un yönettiği ve Gürkan Uygun, İpek Tuzcuoğlu, Münir Can Cindoruk ile Burçin Abdullah’ın...
EMOJİLE

Türkiye’deki sinema salonlarında bu hafta 6’sı yerli 10 film vizyona girecek.

Kemal Uzun’un yönettiği ve Gürkan Uygun, İpek Tuzcuoğlu, Münir Can Cindoruk ile Burçin Abdullah’ın oynadığı ‘Ankara Yazı: Veda Mektubu’ izleyiciyle buluşacak. 1978 Balgat Katliamı ve sonrasında meydana gelen olayları anlatan film özetle şöyle:

‘Türkiye’nin sıkıyönetimle yönetildiği yıllarda, Ankara’da solcuların gittiği bir kahvehane 10 Ağustos 1978 günü taranır. Olaydan birkaç saat sonra polis etraftaki semtlerde olayla bağlantısı olduğunu düşündüğü birçok ülkücü genci gözaltına alır. İçlerinde o sırada 20 yaşlarında olan Mustafa Pehlivanoğlu adında bir genç de vardır. Mustafa’nın gözaltına alınmasıyla annesi Zeynep ve babası Ahmet beyin hukuk mücadelesi başlamış olur. Daha sonra 12 Eylül darbesinin kurduğu mahkemede idam cezası alan Mustafa Pehlivanoğlu, anne ve babasının haberi olmadan bir sabah idam edilir.’

‘Adım Adım’

Başrollerinde Haldun Dormen, Asuman Dabak ve Yüksel İnan’ın rol aldığı ‘Adım Adım’, engelli bireylerin dans ve müzik sayesinde hayata tutunuşlarını konu alıyor

‘Engelli’ kavramını merkezine alarak toplumda oldukça yaygın olan ama dillendirilmeyen bu sorunu aktarmayı amaçlayan filmin yönetmenliğini Sinan Uzun yaptı.

‘Yarım’

Çağıl Nurhak Aydoğdu’nun yönettiği ‘Yarım’ adlı filmde Eca Tatay, Serhat Yiğit, Recep Yener ile Hülya Böceklioğlu gibi isimler rol aldı.

Doğu illerinden Batı’ya gelin olarak gelen bir kızın öyküsünü beyazperdeye taşıyan filmin konusu özetle şu şekildi:

‘Fidan 15 yaşında çobanlık yapan bir köy kızıdır. Babası ve iki kardeşiyle birlikte Doğu’da bir dağ köyünde yoksulluk içinde yaşar. Babası, kızını tanımadıkları bir aileye gelin olarak verir. Fidan’ı almaya gelen aile Ege’de yaşamaktadır ve geldiklerinde damat yanlarında değildir. Hayatında ilk kez uzun bir yolculuğa çıkan Fidan o yolculuğun sonunda zeka geriliği olan kocası olacak adamla tanışır.’

‘İfrit’in Diyeti: Cinnia’

Özgür Özberk ile Şahin Yiğit’in yönettiği ‘İfrit’in Diyeti: Cinnia’ filmde Özgür Özberk, Gülşah Çomoğlu, Fahri Öztezcan ile Kirkor Dinçkayıkçı oynuyor.

İnsanların bedel ödemelerinin korkutucu halini gözler önüne sermeyi amaçlayan film, üç genç arkadaşın cin temalı bir korku filmi yapmaya karar vermelerinin ardından yaşadıkları korku dolu anları konu alıyor.

‘Başgan’

Orhan Eskiköy’ün yazıp yönettiği ve Arif Salih Kırdağ ile Hülya Kırdağ’ın oyuncu olarak kamera karşısına geçtiği belgesel film ‘Başgan’, Kıbrıs sorununa çözüm arayan bir adamın öyküsünü konu ediniyor.

– ‘5 Dakkada Değişir Bütün İşler’

Başrollerinde Bülent Şakrak, Haki Biçici, Kaan Turgut, Emre Altuğ ve Ecem Özkaya Üstündağ’ın paylaştığı komedi filmi ‘5 Dakkada Değişir Bütün İşler’in yönetmenliğini senaryoya da katkıda bulunan Orçun Benli yaptı.

Film, mahalleden arkadaş olan üç gencin bahisten para kazanınca bu durumu kutlamak için içkili bir ortama gitmeleri sonrasında başlarına gelen trajikomik olaylar etrafında dönüyor.

‘Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı’

Anthony Russo ile Joe Russo’nun yönettiği ‘Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı’ adlı filmde Chris Evans, Robert Downey Jr., Scarlett Johansson, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Don Cheadle, Jeremy Renner, Chadwick Boseman, Paul Bettany, Elizabeth Olsen, Paul Rudd, Martin Freeman ve Daniel Brühl gibi isimler oynuyor.

Marvel alemi için sivil savaş alarmı anlamına gelen ‘Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı’, süper kahramanları öykü evreninin en önemli konusunda karşı karşıya getiriyor.

Chris Evans’ın dördüncü defa Kaptan Amerika kostümünü giyeceği filmde başarılı oyuncunun canlandırdığı ‘Steve Rogers’ karakteri, insanlığı koruma yolunda görevlerine devam eden Yenilmezlerin yenilenmiş ekibinin lideri olarak izleyicinin karşısına çıkacak.

‘Çöl Kraliçesi’

Werner Herzog’un yönettiği ‘Çöl Kraliçesi’ filminin başrollerinde Nicole Kidman, Robert Pattinson, James Franco, Damian Lewis ve Mark Lewis Jones oynuyor.

Gezgin, yazar, arkeolog ve yirminci yüzyılın başlarında İngiliz İmparatorluğu adına siyasi ataşe olarak görev alan Gertrude Bell’in hikayesinin anlatıldığı filmde, Bell’i canlandıran Nicole Kidman; halktan biri olan, modern Irak ve Ürdün devletlerinin kurulmasına ve bu devletlerin ilk kralları olan Kral Abdullah ile Kral Faysal’ın seçilmesine yardımcı olup iktidar belirlemiş bir kadını oynuyor.

‘İşkence Odası’

Troian Bellisario, Bailey Noble, Kate Burton ve Caitlin Carmichael’in oynadığı ‘İşkence Odası’ filminin yönetmenliğini Kevin Goetz ile Michael Goetz yaptı.

2009 yılında aynı adla Fransa ve Kanada ortak yapımı çekilen korku ve gerilim türündeki film, bu kez Amerikan versiyonuyla izleyicinin karşısına çıkacak.

‘Sonsuzluk Teorisi’

Matt Brown’un yönettiği ve oyuncu kadrosunda Dev Patel, Jeremy Irons, Toby Jones gibi isimlerin yer aldığı biyografi türündeki film, gerçekte yaşamış olan matematikçi Srinivasa Ramanujan Iyengar’ın hikayesini anlatıyor.