Bu Dadı Her Eve Lazım

Filmler
Yazan: Bengü Dağlı Son yıllarda Türkiye’nin bence en büyük sorunlarından biri televizyon… Ve televizyondan insanlara izleyin diye sunulan bir çok yapım, aklı başındaki birçok kişinin tepki...
EMOJİLE

Yazan: Bengü Dağlı

Son yıllarda Türkiye’nin bence en büyük sorunlarından biri televizyon… Ve televizyondan insanlara izleyin diye sunulan bir çok yapım, aklı başındaki birçok kişinin tepkisini çekiyor. Televizyondaki dizi furyası olsun, saçma yarışma ve magazin programları olsun insanı çileden çıkarmaya yetiyor. Yetişkinler de aynı yapımları izliyor, çocuklar da… Ama eskiden öyle değildi.

Ben küçükken pazar sabahları TV’de gösterilen çocuk filmleri olurdu. Hemen hemen bütün arkadaşlarım bu filmleri izlerdi. Bu filmler kâh komedi filmleri kâh aile filmleri olurdu. Bu filmler, eğlencenin yanısıra arkadaşlık, sevgi, dostluk, yardımlaşma ve ailenin önemi gibi konular üzerinde dururdu. Ama günümüzdeyse çocuklara yönelik bu tarz yapımlar yok gibi. Çocuklar filmleri artık sinemalarda takip etmeye başladı. Fakat sinemalarda da son zamanlarda çocuk filmi diye sürekli sihirli, büyülü, fantastik filmlerin gösterilmesi ayrıca çok garibime gidiyor. Artık çocukları bu sihirli dünyadan çıkarıp gerçeklerle yüzleştirsek mi? Tamam, çocuklara ilginç gelen konuların başında fantastik ögelerin içinde olduğu yapımlar geliyor ama bu kadar yetmez mi?

Bu hafta size yine içinde büyünün ve sihrin olduğu bir yapımdan bahsetmek istiyorum: "Nanny McPhee and the Bing Bang/Nanny McPhee: Büyük Patlama"Ralph Fiennes, Maggie Gyllenhaal, Emma Thompson, Maggie Smith, Rhys Ifans... gibi oyuncuların boy gösterdiği yapım birçoklarınıza yabancı gelmeyecektir. Zira 2005 yılında Nanny McPhee adındaki filmin ilkini sinemalarda seyretmiştik. İlk filmini hatırlamayanlar için konusunu hemen hatırlatayım: "Birbirinden yaramaz yedi çocuğu olan Bay Brown eşini bir sene önce kaybetmiştir ve afacanlarla yalnız kalmıştır. Türlü yaramazlıkları ile babalarını çileden çıkaran bu çocuklara göz kulak olacak bir dadı bulmak neredeyse imkânsızdır. Maddi olarak da sıkıntı içinde olan Bay Brown’ı ancak olağanüstü bir gelişme kurtarabilir. Çocukların evi savaş alanına çevirdiği gecelerden birinde kutsal kurtarıcı dadı McPhee tam zamanında yetişir. Her şey iyiye giderken dadının sırrı evdekileri şüpheye düşürür. Eve geldiği ilk zamanlarda söylediği şifreli sözler zamanla gizemini yitirir ve anlaşılır. Korkunç derecede çirkin olan yüzü çocuklar onu sevdikçe değişir ve güzeller güzeli bir kadına dönüşür."

2006 yılında gösterime giren aile komedisi “Nanny McPhee”nin devamı niteliğindeki filmin başkarakteri olan büyülü güçlere sahip dadı rolünde Emma Thompson oynuyor.

Serinin ikinci filmi "Nanny McPhee and the Bing Bang/Nanny McPhee Büyük Patlama"nın konusuna gelirsek; "Zaman boyutunda ileriye doğru sıçrama yapan Dadı McPhee, kocasının savaşa gitmesinden sonra aile çiftliğini tek başına çekip çevirmeye çabalayan genç anne Bayan Green’in (Maggie Gyllenhaal) kapısında belirir. Bayan Green’in çocuklarının başının dertte olduğunu fark eder. Eve yerleşen, hiç de ayrılmaya niyeti olmayan küstah ve iğrenç iki kuzene karşı mücadele vermektedirler. Uçan motosikletlerle heykellerin, ağaçlara tırmanabilen bir domuz yavrusunun ve en olmadık anlarda ortaya çıkan yavru bir filin yardımıyla harekete geçen Dadı McPhee, küçük yaramazlara yepyeni beş ders öğretmek için büyülü güçlerini yine kullanacaktır."