Özel Okullar Bu Diziden Şikayetçi

Diziler
Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı ÖZEL okullar, “Pis Yedili” adlı televizyon dizisinin resmi liselerde okuyan gençler ile özel okullardaki öğrencileri birbirlerine düşman yaptığ...
EMOJİLE

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı ÖZEL okullar, “Pis Yedili” adlı televizyon dizisinin resmi liselerde okuyan gençler ile özel okullardaki öğrencileri birbirlerine düşman yaptığını” söyleyerek, diziyi Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) şikâyet etti., “Pis Yedili” adlı diziyi RTÜK’e şikâyet ettiklerini ancak kurumun yapımcılarla konuşmalarını önerdiğini belirterek, “Dizi gençleri birbirine düşman yapıyor” dedi.

 

ÖZEL okullar, “Pis Yedili” adlı televizyon dizisinin resmi liselerde okuyan gençler ile özel okullardaki öğrencileri birbirlerine düşman yaptığını” söyleyerek, diziyi Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) şikâyet etti. Kurul ise “Yapımcılarla konuşun” yanıtını verdi. Başrolünde Ayşegül Aldinç’in “paragöz bir özel lise müdürünü” canlandırdığı dizi devlet lisesinde okuyan 7 gencin özel okula yerleştirilmesini ve bu okulda okuyan “şımarık, düzenbaz, zengin çocukları”na karşı verdikleri mücadeleyi anlatıyor.

 

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği’nin bu dizinin “özel ve genel lise öğrencilerini birbirine düşman ettiği” gerekçesiyle RTÜK’e başvurduğunu anlatan Dernek YönetimKurulu Başkanı Cem Gülan, şikâyetlerini dikkate almayan RTÜK’e kırgın olduklarını vurgulayarak, şöyle konuşuyor:

 

‘BÖYLE BİR ÖZEL OKUL YOK’

 

“Bu dizi iki gençlik arasında düşmanlık yaratıyor. Biz özel okullar için oluşan ‘paralı zengin çocuklarının okulu’ önyargısını kırmak için yıllardır çaba harcıyoruz. Bu dizide özel okulların paragöz, paranın dışında hiçbir değeri olmadığı işleniyor. Özel okullarda okuyan gençlerin zengin ailelerin şımarık, üçkâğıtçı, bencil, sadece fakir çocuklarına tuzaklar kuran çocuklar olduğu vurgulanıyor.

 

Ne özel okullar böyledir, ne de bu okullarda okuyan çocuklar bu dizinin anlattığı gibidir. Böyle bir okul, öğrenci ve yönetici yok.” Gülan, dizide devlet liseli gençlerin özel okuldaki öğrencilerden birinin babasının korumalarından “tabanca çekerek” kurtulduklarını hatırlatıyor. Gülan, “Devlet Lisesi öğrencileri tabancayla mı geziyor? Öğrenciler çete kurup birbirlerinin okulunu bassa hesabını kim verecek?” diyor.

 

Pis Yedili ne anlatıyor?

 

Senaryosunu Gani Müjde’nin yazdığı, başrollerinde Ayşegül Aldinç’in de yer aldığı “Pis Yedili” haftada bir kez oynuyor. Dizinin konusu şöyle: Devlet lisesinde yangın çıkınca öğrencileri civardaki okullara yerleştirilir ama 4’ü erkek 7 öğrenci açıkta kalır. Onlar da özel bir okula yerleştirilir. Fakir devlet lisesi öğrencilerinin gelmesiyle zengin çocukların okuduğu özel lisede öğrenciler arasında çatışma başlar. Özel okulun öğrencileri sürekli bu öğrencilere tuzak kurup, onları zor durumda bırakır. En büyük destekçileri de “fakir öğrencileri istemeyen” okul müdiresidir.

 

Habertürk