Liseler Arası Kısa Film Yarışması

Avrupa Birliği ile Kültür ve Turizm bakanlıkları ortak çalışmayla korsanla mücadele ve telif hakları konulu bir yarışma düzenledi.
 
Bakan Bağış, "Avrupa Birliği süreci Türkiye’de her bir bireyin standardını yükseltme süreci. Bireyler arasında en çok payına düşecek olan da gençlerimiz. Bu yarışmanın hem gençlerimizi hem sinemayı bir araya getirebilecek Avrupa Birliği sürecinde Türkiye’nin önünü açacak bir yarışma olduğunu düşünüyorum " dedi.
 
Son başvuru tarihi 30 Nisan…
 
Görüntüler, cep telefonları, yüksek çözünürlüklü kameralar veya film çekme donanımına sahip fotoğraf makineleriyle yapılabilecek.
 
Yarışma jürisinde bulunan Meltem Cumbul, "Liselerarası kısa film yarışmasında konu korsanlık ve telif hakları yıllardır bunun mücadelesini vermeye çalışıyoruz. Vermeye de devam edecekler Liseli arkadaşlarımız kendilerini özgür ifade etmeliler diye düşünüyorum."

 Diğer bir Jüri üyesi Güven Kıraç da "Lise çağlarında insanların sanata sinemaya yönlendirilmelerini fevkalade önemli buluyorum. Belki de içlerinden gerçekte profesyonel mahiyette ileride sinema televizyon okumayı düşünecek ve bizimle birlikte aynı geminin içinde yolculuk yapacak " dedi.
 
3 ayrı kategoride, 12 projenin ödüllendirileceği yarışma tüm liseli öğrencilerin katılımına açık olacak.
 
Yarışma sonuçları 17 Mayıs’ta açıklanacak.