Yeni Sırp Lider’den Srebrenitsa gafı

Şehirler
Sırbistan’da 20 Mayıs’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Sırp Kalkınma Partisi (SNS) lideri Tomislav Nikoliç, Bosna’daki savaş sırasında yaklaşık 8 bin Boşnak’ın öldü...
EMOJİLE

Sırbistan’da 20 Mayıs’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Sırp Kalkınma Partisi (SNS) lideri Tomislav Nikoliç, Bosna’daki savaş sırasında yaklaşık 8 bin Boşnak’ın öldürüldüğü Srebrenitsa’ta ”katliam yapılmadığını” savundu.

Sırbistan’ın yeni cumhurbaşkanı olan ve 1990’lı yıllarda çeşitli savaş suçları işleyen Sırp Çetnik hareketini destekleyen Sırp Radikal Partisi’nin eski başkanvekilliği görevini yapan Nikoliç, Karadağ Devlet Televizyonu’na (RTCG) konuk olduğu bir programda, Srebrenitsa ile ilgili soru üzerine, ”Srebrenitsa’da katliam yapılmadı” ifadesini kullandı.

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç ise yaptığı açıklamada, Nikoliç’in Srebrenitsa’da katliam yapılmadığı yönündeki sözlerinin Boşnaklar için ”acı verici ve üzücü” olduğunu söyledi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Srebrenitsa’da soykırım olduğu sonucuna vardığına dikkati çeken İzzetbegoviç, ”Nikoliç’in bunu reddetmesi, bu topraklarda birlik ve beraberlik değil, yeni anlaşmazlıklar ve sorunlar istediğini gösteriyor. Yaptığı bu açıklamalar, ülkesinin geçmişte yaptıklarıyla yüzleşmeye hazır olmadığının bir göstergesi” diye konuştu.

Bakir İzzetbegoviç, Sırp liderlerin Bosna Hersek’te yapılan katliamlarla yüzleşmelerinin, Sırbistan ile Bosna Hersek arasındaki ilişkilerin daha iyi hale getirilmesini sağlayacağını ifade etti.

AA
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme