Yeni Papa Jorge Bergoglio oldu

Şehirler
Arjantinli Kardinal Bergoglio, Katolik dünyasının yeni lideri oldu. Dinlerarası Diyalog Kurulu Başkanı ve ”Protodiacono” sıfatını taşıyan Fransız Kardinal Jean-Louis Tauran, Aziz Petrus Ba...
EMOJİLE

Arjantinli Kardinal Bergoglio, Katolik dünyasının yeni lideri oldu. Dinlerarası Diyalog Kurulu Başkanı ve ”Protodiacono” sıfatını taşıyan Fransız Kardinal Jean-Louis Tauran, Aziz Petrus Bazilikası’nın büyük locasından Latince ”Habemus Papam (Bir papamız var)” diyerek 266. papayı takdim etti.

115 kardinalin üçte ikisinin (77) oyunu alarak papa seçilen Bergoglio, ”Francis” adı ile anılmak istediğini söyledi.

Yeni Papa Katolik dünyasına seslendi

Papa I. Francis, Aziz Petrus Bazilikası’dan yaptığı ilk konuşmasında, ”tüm dünyaya sevgi ve kardeşlik yolunda ilerlemeli” dedi.

Avrupa dışındaki bir ülkeden seçilen ilkpapa olan I. Francis, Aziz Petrus Meydanı’nda toplanan yaklaşık 50 bin kişiye, ”Beni kutsaması için Tanrı’ya dua etmenizi istiyorum” diye seslendi.

2005’te seçilen XVI. Benedict’ten sonra en fazla oyu alan ikinci papa olan I. Francis, daha sonra başını eğerek,  meydanda toplananlarla başını sessizce dua etti.

Duanın sonunda, ”Papa, çok yaşa” tezahüratında bulunuldu. Papa Francis, daha sonra iyi geceler dileyerek balkondan ayrıldı.

İşe otobüsle giden papa

76 yaşındaki yeni papa, 1998 yılında Buenos Aires başpikoposu seçilmiş, 2001 yılında ise kardinalliğe yükselmişti.

İtalyan bir demiryolları işçisinin beş çocuğundan biri olarak Buenos Aires’te dünyaya gelen Bergoglio, 1958’te kiliseye katılmıştı. Felsefe, psikoloji ve edebiyat eğitimi alan Bergoglio, 1969’da papaz olmuştu.

Kürtaja, ötenaziye ve eşcinsel evliliğe karşı sert tavrıyla bilinen Papa I. Francis, Arjantin’de işine otobüsle gitmesiyle ve yemeklerini yapmasıyla da tanınıyor.

Kilise liderlerini ikiyüzlülükle suçlayan Papa I. Francis, geçen yıl Arjantinli rahiplere hitaben yaptığı bir konuşmada ”İsa Peygamber’in cüzamlılarla aynı suda yıkanıp hayat kadınlarıyla yemek yediğini ne çabuk unuttunuz. İsa, bizlere kardeşlerimizle kucaklaşmayı öğütlemişti” diyerek, eleştiride bulunmuştu.

Papa I. Francis, daha önce basına mesafeli tutumu ve röportaj vermeyi kabul etmemesiyle de ünlü. 

AB’den kutlama

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Herman van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, ortak açıklamalarında, Francis’e "barış dayanışma ve insan onuru temel değerlerini savunacak ve teşvik edecek uzun ve kutlu bir papalık görevi" diledi.

Jorge Bergoglio kimdir?

AA
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme