Yemen’de Bir Yılda 2 Bin Kişi Öldü

Şehirler
Hükümetin, protestoların başlamasının yıl dönümünde yaptığı açıklamada, bir yılda 2 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği, ölenler arasında silahsız protestocular ve ordudan ayrılanların da bulunduğ...
EMOJİLE

Hükümetin, protestoların başlamasının yıl dönümünde yaptığı açıklamada, bir yılda 2 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği, ölenler arasında silahsız protestocular ve ordudan ayrılanların da bulunduğu belirtildi.

Yemen İnsan Hakları Bakanlığı’nın açıklamasında, 120’den fazla çocuğun öldüğü, 22 bin kişinin yaralandığı da kaydedildi.

İnsan hakları örgütleri ise sayının daha fazla olduğunu bildiriyor.

Öte yandan bugün ülke genelinde, eski rejim yanlısı keskin nişancıların geçen yıl 50’den fazla protestocuyu öldürmesinin yıl dönümü nedeniyle protesto gösterileri yapıldı.

En az 18 vilayette yüz binlerce kişi, görevini devreden Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in yargılanmasını istedi.

Körfez İşbirliği Konseyi’nin (KİK) arabuluculuğunda varılan anlaşma, yetkilerini bırakması karşılığında Salih’e dokunulmazlık tanıyordu.

Salih’ten görevi devralan yeni Devlet Başkanı Abdrabbo Mansur Hadi de başkent Sana’daki Değişim Meydanı’nı ziyaret ederek, protestocuların defnedildiği mezarlıkta dua etti.

Öte yandan ülkenin güneyindeki Aden vilayetinin Zincibar kentinde düzenlenen operasyonda 16, Zincibar’ın kuzeyindeki Caar’daki hava saldırısında da 8 militanın öldürüldüğü belirtildi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme