Yahudi vekilden İsrail’e sert eleştiri

Şehirler
1970 yılından bu yana milletvekili olan İşçi Partili Kaufman, İngiliz Parlamentosu’ndaki odasında İsrail-Filistin sorunu ve Gazze’ye ilişkin soruları yanıtladı. "İsrail’in savaş...
EMOJİLE

1970 yılından bu yana milletvekili olan İşçi Partili Kaufman, İngiliz Parlamentosu’ndaki odasında İsrail-Filistin sorunu ve Gazze’ye ilişkin soruları yanıtladı.

"İsrail’in savaş suçlusu olduğuna inanıyorum" diyerek sözlerine başlayan Kaufman, "İsrail’in Filistin’e yaptığını, başka bir ülke yapsaydı, Birleşmiş Milletler, ABD ve Avrupa Birliği tarafından kınanırdı. Ancak İsrail bunların hiçbirinin bedelini ödemiyor. Bunun nedenlerinden biri, Avrupa ve Kuzey Amerika’nın Yahudi soykırımındaki katliam nedeniyle duyduğu suçluluk" diye konuştu. Kaufman, bu suçluluk duygusunun, birçok ülke hükümetinin savaş suçlusu olsa bile İsrail’in yanında yer almasına neden olduğunu söyledi.

Yahudilerin Naziler tarafından katledildiğine dair şüphe olmadığını ifade eden Kaufman, "Ancak Yahudilerin soykırımda çektiği acıların, Filistinlilere zulmedilmesinin mazereti olarak kullanılmasını aşağılayıcı buluyorum. 2009-2010 yıllarında Gazze’nin işgalinde, dönemin Başbakanı Ehud Olmert İsrail’in tüm Yahudiler için savaştığını söyledi. Ama benim için savaşmadı ve kendileri için savaşılmadığını düşünen birçok Yahudi tanıyorum" dedi.

"İSRAİL, DAVUD YILDIZINI LEKELİYOR"

Sir Gerald Kaufman, İngiliz Parlamentosunda birkaç yıl önce yaptığı konuşmada, "İsrail’in Gazze’de yaptıklarıyla Davud yıldızını lekelediğini" söylediğini kaydetti.

İsrail’in halen güçlü bir ordusu olduğuna, ancak bölgesinde ciddi değişiklikler yaşandığına dikkati çeken Kaufman, bu değişikliklerin İsrail’in avantajına olmadığını belirtti. Kaufman, Mısır’daki mevcut hükümetin, Mübarek döneminden çok farklı olduğunu kaydetti. İngiliz milletvekili şöyle konuştu:

"Özellikle diasporada, Yahudilerin çok zeki oldukları düşünülür. Bu tabii bazı Yahudiler için geçerli. Einstein, Epstein gibi dahileri ya da tıp, felsefe, müzik gibi alanlardaki Yahudi dahileri İsrail’i yöneten Yahudilerle kıyasladığınızda, İsrail’i yönetenler tamamen aptal. (İsrail Başbakanı Binyamin) Netanyahu kibirli olabilir, ama akıllı bir adam değil, ahmak ve hepsi ahmak. Avigdor Lieberman korkunç bir Dışişleri Bakanı. Bu insanlar, etraflarının değiştiği bir dünyada yaşıyorlar ve bunu anlamıyorlar."

"İSRAİL KAZANAMAZ"

Batının, Gazze’de seçimle gelen Hamas’la görüşmemesini "aptallık" olarak niteleyen Kaufman, "düşmanla konuşmadan hiçbir sorunun çözülemeyeceğinin, Kuzey İrlanda’daki terör sorununun çözümü örneğinde görüldüğünü" kaydetti.

Kaufman, son çatışmalarda, Tel Aviv’de bir otobüsteki patlama gibi olayların, İsraillilere tehdit altında yaşamanın nasıl olduğunu gösterdiğini, Filistinlilerin ise 45 yıldır bu tehdit altında yaşadığını ifade etti.

"İsrail’in halen askeri gücü var ve Batı destek veriyor, ancak kazanamazlar" diyen Kaufman, İsrail’in er ya da geç Ortadoğu’daki stratejik ve siyasi durumun gerçeklerini kabul etmek zorunda kalacağını, çünkü bölgedeki değişimin süreceğini söyledi.

"GAZZE’YE TEKRAR GİTMEK İSTİYORUM"

İsrail-Filistin sorununda "iki devletli çözümün öldüğünü" savunan Gerald Kaufman, eğer tek devletli bir çözüm olacaksa, bunun İsrail devleti olmaması gerektiğini kaydetti.

Kaufman, "İsrail ve Filistin müzakerelere başlayabilir, ancak asıl soru, bu konuda istekli olup olmadıkları" diyerek, bu sorunun tek çözümünün ABD’den gelecek baskıyla mümkün olabileceğini ifade etti. İngiliz milletvekili, "ABD İsrail’e, ya konuşursun, ya da desteğimi keserim derse İsrail’in görüşmelere başlaması gerekecektir" dedi, ancak ABD Başkanı Barack Obama’nın bunu yapacağını düşünmediğini sözlerine ekledi.

2,5 yıl önce uluslararası bir delegasyonla Gazze’ye giden 82 yaşındaki Gerald Kaufman, Gazze’ye tekrar gitmek istediğini söyledi.

Muhalefetteki İşçi Partisi’nin Manchester Gorton bölgesi milletvekili olan Kaufman yaptığı açıklamalarda, "Ortodoks Yahudi ve siyonist olarak yetiştirildiğini" söylüyor. Ebeveynleri Polonya göçmeni olan ve Leeds şehrinde doğan Sir Gerald Kaufman, İngiltere’de, İsrail hükümeti aleyhindeki görüşleri ve sert eleştirileriyle biliniyor.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme