Valiyi bombalı mikrofonla öldürdüler

Şehirler
Logar vilayeti valisi Cemal, camide konuşma yaptığı sırada daha önceden mikrofonun içine yerleştirilen bombanın  korkunç bir şekilde patlamasıyla hayatını kaybetti. Patlamada yaklaşık 20 kişi yar...
EMOJİLE

Logar vilayeti valisi Cemal, camide konuşma yaptığı sırada daha önceden mikrofonun içine yerleştirilen bombanın  korkunç bir şekilde patlamasıyla hayatını kaybetti. Patlamada yaklaşık 20 kişi yaralandı.

UZAKTAN KUMANDA İLE PATLATILMIŞ

Vali’nin Sözcüsü Din Muhammed Derviş, ”Bomba mikrofona yerleştirilmiş. Uzaktan kumanda ile patlatıldı. Cemal şehit edildi” diye konuştu.

Devlet Başkanı Hamit Karzai’ye yakınlığıyla bilinen ve 2009’daki seçim kampanyasında da büyük rol oynayan Cemal, Host valisiyken Taliban’ın düzenlediği intihar saldırılarının hedefindeydi.

Afganistan’ın idari kalkınmasını destekleyen Bağımsız Yerel Yönetim Müdürlüğü, Cemal’in Aynak bakır madenindeki çalışmaları için öldürüldüğünü savundu. Aynak madeninin işletmesi, 2007’de 3 milyar dolarlık bir anlaşma ile Çinli bir şirkete verildi.

Ülkedeki en büyük yabancı yatırım projesi olan Aynak, sık sık Taliban’ın saldırılarına maruz kalıyor. Çinli yatırımcılar bu yıl başlaması öngörülen projenin güvenlik sorunları nedeniyle anlaşmanın yeniden gözden geçirilmesini istiyor.

BİR ÇOK SUİKAST ATLATMIŞ

47 yaşındaki Vali, daha önce birçok kez suikast girişimi atlatmıştı. 2009 seçimlerinde Karzai’nin başarılı kampanyasının direktörü olan Vali Cemal, aynı yıl mayıs ve temmuz ayında düzenlenen intihar saldırılarından sağ olarak kurtulmuştu.

Ağustos 2007’de ise konvoyunu hedef alan bomba yüklü bir aracın infilak etmesiyle düzenlenen saldırıyı da atlatmıştı. 

Saldırıyı üstlenen olmazken, daha önce Cemal’a karşı suikast girişiminde bulunan Taliban’dan şüphe ediliyor. Zira Taliban, Karzai’ye yakın isimleri bayram boyunca hedef alacağını açıklamıştı.

Karzai de Cemal’in ölümünün ardından yaptığı açıklamada, Taliban’ın İslam’a saygı duymadığını söyledi. Halbuki Karzai bayram nedeniyle yaptığı konuşmada Taliban ve liderlerini Afganistan için beraber çalışmaya çağırmıştı.

Haber 7

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme