Ünlü fizikçiye sansür!

Şehirler
Hürriyet gazetesinin AP ajansına dayandırarak verdiği habere göre; fizikçiler Abdus Salam ve Stewen Weinberg, birbirlerinden bağımsız olarak günümüzde “Higgs bosonu” olarak adlandırılan at...
EMOJİLE

Hürriyet gazetesinin AP ajansına dayandırarak verdiği habere göre; fizikçiler Abdus Salam ve Stewen Weinberg, birbirlerinden bağımsız olarak günümüzde “Higgs bosonu” olarak adlandırılan atomaltı parçacığının mevcudiyeti hakkında yaptıkları öngörüleriyle 1979’da Nobel Fizik Ödülü’nü kazandı.

Abdus Salam Nobel ödülüne parçacık fiziğinde “Standart Model” olarak adlandırılan, temel güçlerin, evrenin genel dinamiklerini ne şekilde yönettiğine ilişkin bilimsel teori üzerine yaptığı çalışmayla layık görüldü.

“Ahmedi” tarikatına mensup olduğu gerekçesiyle Pakistan makamlarının baskılarıyla karşılaşan Abdus Salam, Taliban militanlarının da hedefi haline geldi.

Abdus Salam, Pakistan’ın nükleer programının ilk aşamalarında da yol gösterici bir rol oynadı.

1996 yılında yaşamını yitiren Abdus Salam’ın ismi artık okullardaki ders kitaplarında bile geçemeyecek. Pakistan devletinin ve Taliban’ın hedeflerinden olan Ahmedi tarikatına üye Salam, ölümünden sonra kafirlikle suçlanıyor

Pakistanda sayıları 3 milyonu bulan Ahmedi tarikati mensupları, ruhani liderleri olarak kabul ettikleri 1908 yılında ölen Hazreti Mirza Gulam Ahmed’i “peygamber” olarak görüyor.

Hürriyet

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme