Ukrayna’ya ‘Çikolata kralı’ lider

Şehirler
Ukrayna’nın yeni lideri milyarder Petr Poroşenko, sahip olduğu şekerleme ve çikolata fabrikalarından dolayı ülkesinde “Çikolata kralı” olarak tanınıyor. Son yıllarda iş dünyasından ç...
EMOJİLE

Ukrayna’nın yeni lideri milyarder Petr Poroşenko, sahip olduğu şekerleme ve çikolata fabrikalarından dolayı ülkesinde “Çikolata kralı” olarak tanınıyor. Son yıllarda iş dünyasından çok siyaset sahnesinde aldığı görevlerle ön plana çıktı. Yaklaşık 1,5 milyar dolar servete sahip olan Poroşenko daha önce Dışişleri Bakanlığı, Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanlığı ve Ekonomi Bakanlığı görevlerinde bulundu. 

Ukrayna’daki devlet başkanlığı seçimlerinin ardından zaferini ilan eden Poroşenko’yu zorlu görev bekliyor. Nitekim Ukrayna’nın doğu ve güneydoğusundaki Donetsk ve Lugansk gibi büyük kentler Rusya yanlılarının kontrolü altında. Seçimden sonra yaptığı konuşmada ilk ziyaretini Donetsk’e yapacağını açıklayan Poroşenko, öncelikle ülke içinde yeniden huzur ve istikrarı sağlamayı amaçlıyor. Ancak Poroşenko’nun ajandası oldukça kabarık: Kırım sorunu, ekonomik kriz, Rusya’yla ilişkiler, işsizlik gibi sorunlar da Poroşenko tarafından çözüm bekliyor.

Petr Poroşenko

1965 Odessa doğumlu iş adamı ve milletvekili Petr Poroşenko, yaklaşık 1,5 milyar dolarlık servetiyle ülkenin en zengin iş adamları arasında gösteriliyor. 

Kiev Devlet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Hukuk Fakültesi mezunu Poroşenko, 1990’lı yıllarda iş hayatına atılarak birçok şekerleme ve çikolata fabrikası satın aldı. Daha sonra bu fabrikaları “Roshen” şirketler grubu adı altında bileştirdi ve halk arasında “Çikolata Kralı”  olarak anılmaya başlandı. Poroşenko’ya ait çikolata ve şekerleme fabrikalarında üretilen ürünlerin yarısı Rusya’ya ihraç edilirken, iş adamının Rusya’da da çikolata fabrikası bulunuyor.

Poroşenko, aynı zamanda Lutsk Motorlu Araç Fabrikası ve haber kanalı 5 Kanal’nin de sahibi. 

Siyasi hayatı 

Poroşenko, geniş malvarlığına rağmen son yıllarda iş dünyasından çok siyaset sahnesindeki varlığıyla ön plana çıkıyor. 2005’de ülkede gerçekleştirilen batı yanlısı “Turuncu devrim”in ardından başa gelen Viktor Yuşçenko döneminde Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanlığı görevine getirilen Poroşenko, ardından Ukrayna Ulusal Bankası’nın başkanlığını yaptı. 

Ukrayna’nın eski başbakanı Yulia Timoşenko’nun kabinesinde de yer alan Poroşenko, 2009-2010 yıllarında Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturdu. 

Poroşenko, Timoşenko’nun ardından Nikolay Azarov hükümetinde de yer alırken, 2012’de Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı görevini üstlendi. 

“Meydan” olayları

Ukrayna’da eski devlet başkanı Viktor Yanukoviç’e yönelik başlatılan ve 100’den fazla kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan muhalefet gösterilerinde ön saflarda yer alan Poroşenko, zaman zaman muhalefeti finanse etmek suçlamasıyla karşı karşıya kaldı.

Gerek 2005’deki “turuncu devrim” gerekse “meydan olayları” sırasında sahip olduğu haber kanalı “5 Kanal”, hükümet aleyhtarı yayınlarıyla dikkati çekti. 

Bekleyen sorunlar 

Petr Poroşenko’yu oldukça zorlu görev bekliyor. Ülkenin doğu ve güneydoğusundaki Donetsk ve Lugansk gibi büyük şehirler Rusya yanlılarının kontrolünde bulunuyor. Nitekim Poroşenko da seçimden sonra ilk olarak bu bölgeyi ziyaret ederek sorunu çözeceğini açıkladı.

Poroşenko geçmişte Batı yanlısı hükümetlerde yer almasına rağmen, Rusya ile ilişkileri de gözardı etmiyor. Seçimelrden sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşeceğini söyleyen Poroşenko, “Rusya’yla diyalog kurmadan Ukrayna’da istikrarı sağlamak mümkün değil” diyerek, bakış açısını ortaya koymuştu. 

Devlet Başkanı Poroşenko, kendisini bekleyen zorlu sorunlardan Kırım konusunda ise Kırım’ın Ukrayna’ya ait olduğunu belirtiyor. Bu konuda hiçbir şüphenin olmadığını kaydeden Poroşenko’nun sorunu nasıl çözeceği ise merak konusu. 

Orta vadede Poroşenko’nun çözmesi gereken en önemli sorunlardan biri ise ülkedeki ekonomik kriz. İflasın eşiğine gelen Ukrayna’ya acil sıcak para gerekiyor ancak sorun bununla da çözülebilecek gibi değil. Ülkede istihdam yaratılması ve yeniden güven duygusunun oluşturulması Poroşenko’yu bekleyen zorlu görevler arasında.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme