Ukrayna’nın eski Başbakanı açlık grevinde

Şehirler
Eski Başbakan Timoşenko’nun kararı, avukatı Serhiy Vlasenko tarafından, ülkede hükümetin Avrupa Birliği’ne (AB) yönelik tutumunun protesto edildiği gösteriler devam ederken kamuoyuna açıkl...
EMOJİLE

Eski Başbakan Timoşenko’nun kararı, avukatı Serhiy Vlasenko tarafından, ülkede hükümetin Avrupa Birliği’ne (AB) yönelik tutumunun protesto edildiği gösteriler devam ederken kamuoyuna açıklandı.

Timoşenko, açıklamasında, göstericilerle birlik olmak ve Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç hükümetinin AB ile serbest ticaret anlaşmasının imzalanması yönünde baskı oluşturmak amacıyla açlık grevine başladığını belirtti.

Ukrayna’da on binlerce kişinin katılımıyla dün başlayan ve bugün de devam gösterilerde, halk ülkelerinin AB ile ilişkilerinin artırılmasını talep ediyor.

AB’nin Ukrayna ile anlaşmayı imzalama şartlarından biri cezaevindeki eski Başbakan Yulia Timoşenko’nun başka ülkede tedavi edilmesine izin verilmesiydi. Batı, Timoşenko’nun siyasi olarak cezaevinde tutulduğunu düşünüyor. Yanukoviç’in Timoşenko’yu siyasi açıdan tehdit olarak gördüğü yorumu yapılıyor. 

Ukrayna hükümeti, AB ile gelecek hafta imzalanması planlanan serbest ticaret anlaşması hazırlıklarını, Rusya ile ticari ilişkileri kaybetmeyi göze alamayacağı gerekçesiyle askıya almıştı.

Ukrayna’da halen tutuklu bulunan eski Başbakan Yulia Timoşenko’nun serbest bırakılmasına olanak tanıyacak tasarı parlamentoda reddedilmişti.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme