Tunus’ta İslamcı-laik uzlaşması sabote ediliyor

Şehirler
Tunus Eğitim Bakanlığı’nda AA muhabirine ülkedeki son gelişmelere ilişkin açıklama yapan Bakan Abdullatif Abid, Şükrü Belıyd suikastı ile ilgili, "Özellikle Tunus devrimi sonrası oluşan İsl...
EMOJİLE

Tunus Eğitim Bakanlığı’nda AA muhabirine ülkedeki son gelişmelere ilişkin açıklama yapan Bakan Abdullatif Abid, Şükrü Belıyd suikastı ile ilgili, "Özellikle Tunus devrimi sonrası oluşan İslamcı laik dayanışmasını sabote etmeyi hedefleyen yerli ve yabancı odaklar devreye girdi. Benim de bağlı olduğum laik kesim ile İslamcı kesim arasında oluşan ve İslam dünyası için önemli olduğunu düşündüğüm uzlaşı zemini bazı odakları rahatsız etti" dedi.

Tunus devrimi İslamcı-Laik uzlaşısının mümkün olduğunu gösterdiğini savunan Abid, "Ancak bu uzlaşının ortaya koyduğu sinerjiden rahatsız olan güçler, şimdi devrimimizi sabote ederek ülkeyi tekrar sömürge haline getirmeyi hedefliyor" diye konuştu.

Belıyd cinayetine ilişkin Nahda Hareketi Partisi’ni suçlayanları anlamakta güçlük çektiğini söyleyen Abdi, şunları kaydetti:

"Bu ithamın makul bir zemini olabilir mi? Bu suikasttan en çok Nahda zarar gördü. Nahda, zarar göreceği bir eylemi neden yapsın? Ayrıca Nahda, kurulduğundan itibaren barışçı, şiddet karşıtı ve uzlaşmacı bir hareket. Böyle eylemler Nahda’nın tabiatına ters. Ben bu iddiaları ciddiye almıyorum. Çok derin bir soruşturma yürütülerek adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Canilerin ve cinayetin arkasındaki odakların çok yakın bir zamanda açıklanacağına inanıyorum."

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme