Timoşenko serbest bırakıldı

Şehirler
Ukrayna’da adeta tutuklu bulunan eski Başbakan Yulia Timoşenko bilmecesi yaşanıyor. Timoşenko’nun ilk önce serbest bırakıldığı haberi geldi sonrasında ise bu haber yalanlandı YANLIŞ ANLAŞILDI AP...
EMOJİLE

Ukrayna’da adeta tutuklu bulunan eski Başbakan Yulia Timoşenko bilmecesi yaşanıyor. Timoşenko’nun ilk önce serbest bırakıldığı haberi geldi sonrasında ise bu haber yalanlandı

YANLIŞ ANLAŞILDI

AP’ye konuşan Timoşenko’nun sözcüsü; “Açıklamam yanlış anlaşıldı,  Timoşenko henüz serbest kalmadı” dedi.

Ukrayna eski Başbakanı Timoşenko, 2011 yılında başbakan olduğu sırada görevi kötüye kullanmak suçundan tutuklanmış, 7 yıl hapse mahkum edilmişti. Timoşenko, Rusya’dan 10 yıl süreyle doğalgaz alınması konusunda yapılan anlaşmayı yasalara uygun yapmadığı gerekçesiyle yargılanmıştı.

BAKAN DEĞİŞTİ

Ukrayna’da meclisin dün görevden alınmasını kararlaştırdığı İçişleri Bakanı Zaharçenko’nun yerine Arsen Avakov getirildi.

Ukrayna Parlamentosu, iktidar ve muhalefet arasında dün varılan uzlaşma çerçevesinde bazı düzenlemeler yaptı. Bu kararlar arasında meclis başkanı, içişleri bakanı seçimi ve anayasa değişikliği yer aldı.

Meclis genel kurulunda yapılan oylamada, 2004 anayasasına dönüş kararı için 331 milletvekilinden 325’i “evet” oyu kullandı.

Parlamento, dün görevden alınmasını kararlaştırdığı İçişleri Bakanı Vitaliy Zaharçenko’nun yerine de Arsen Avakov’u içişleri bakanı olarak görevlendirdi. Mecliste buna yönelik yapılan oylamada, hazır bulunan 324 milletvekilinden 275’i, Avakov’un içişleri bakanı olmasını destekledi.

Yeni meclis başkanı seçilen Aleksandr Turçinov, Avakov’un koalisyon hükümeti kurulana kadar görevde kalacağını söyledi.

Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile muhalefet liderleri arasında ülkedeki krizin çözümüne yönelik dün varılan uzlaşmanın ardından ülke parlamentosu, İçişleri Bakanı Zaharçenko’nun görevden alınması kararlaştırmıştı. “Meydan” göstericilerinin istifa etmesini istediği isimlerden başsavcı Viktor Pşonka da meclis tarafından görevden alınmıştı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme