Suriye’deki Alevi-Sünni ayrımını anlattı

Şehirler
Suriye ordusundan Türkiye’ye kaçan subayların sayısının giderek arttığı belirtilirken Batılı medyada kaçanların öykülerinin yoğun biçimde yansıtılması dikkat çekiyor. Suriye Hava Kuvvetleri Pilo...
EMOJİLE

Suriye ordusundan Türkiye’ye kaçan subayların sayısının giderek arttığı belirtilirken Batılı medyada kaçanların öykülerinin yoğun biçimde yansıtılması dikkat çekiyor.

Suriye Hava Kuvvetleri Pilot Yüzbaşı Ahmet Trad’ın ailesiyle birlikte geldiği Türkiye’den Suriye yönetimi ve askeri gücüyle ilgili paylaştığı bilgilere New York Times gazetesinde yer verildi.

Ahmet Trad’ın Beşar Esad rejimi ve askeri yönetimine karşı "büyük bir meydan okuma oluşturduğu" kaydedilen haberde pilotun Türkiye’den muhaliflere bilgi sağladığı ve saldırıları planlamaya destek olduğu vurgulandı.

Türkiye-Suriye sınırına yakın bir şehirde konuştuğu belirtilen Trad, muhaliflerin silahlı mücadelesinde Sunni askerlerin büyük rol oynadığını söyledi. Sünni olan Trad, kaçmayı geçen sene düşündüğünü, onun için uygun fırsat beklediğini fakat Sünnilere karşı şiddetin artmasıyla daha fazla Suriye yönetimine hizmet edemeyeceğine karar verdiğini anlattı.

Özgür Suriye Ordusuna katılan Trad, bu günlerde Türkiye’deki bir mülteci kampındaki Suriyelilere insani yardım çalışmalarında yer aldığını da söyledi.

Görev yaptığı "Mi-17" helikopterinin, roket donanımlı olduğunu söyleyen Trad, Esad’ın askeri güçlerinin kendisinden doğduğu kasaba da dahil olmak üzere, Sünnilerin yoğunlukla bulunduğu ve direnişin çok olduğu bölgeleri bombalamasını istediklerinden söz etti.

Yüzbaşı Trad, "Bize oraları bombalamamız söylendi, biz kabul etmedik. Neyi bombalayacağım? Kendi şehrimi ve arkadaşlarımı mı?" şeklinde konuştu. Trad ayrıca, Sünni pilotların kaçarlar ya da isyan ederler korkusuyla uçuşa gönderilmediklerini, ailelerini görmelerine izin verilmediğini söyledi.

ABD gazetesinin haberinde Suriye hükümetinin Alevi azınlıktan oluştuğu, yönetim ve ordunun yeteneğinin ise Trad gibi yabancılaşma ve kaçış riski artan Sünni bürokrat, askerler ve subaylara dayandığı öne sürüldü.
Trad "Sünni bir subay işe beş dakika geç kalırsa hemen tepki verilir fakat Alevi bir subay bir gün gelmese bile ona hiçbir şey olmaz" diyerek Suriye’deki Alevi-Sünni ayrımcılığına dikkat çekti.

Suriye’nin askeri birlikleri ve ekipmanları hakkında da bilgi veren pilot Trad, Mi-8 ve Mi-17 uçaklarında pilotların gece görüşü olmadığını ya da karanlıkta uçacak deneyimlerinin bulunmadığını, bunun ise karşıt güçlere geceleri büyük bir fırsat sağladığını aktardı.

New York Times, haberinde ayrıca yedi ay önce kaçan Suriye Hava Kuvvetleri Albayı Kasım Saaddedin’in kaçan pilotların sayısını 15 olarak bildirdiğine, sayının artmasını beklediğine değindi.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme