Suriye deney odası değil

Şehirler
 Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz El-Hatib ve Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı George Sabra; Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafı...
EMOJİLE

 Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz El-Hatib ve Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı George Sabra; Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından düzenlenen ”Devrimin Üçüncü Yılında Suriye” paneline katıldı.

Sabra konuşmasında, Suriye’de iç karışıklıkların başladığı günden bu yana Türk halkının devrimin her noktasında Suriye halkının yanında yer aldığını vurguladı. Rejimin Suriye halkını ilk günden beri teröre başvurmakla itham ettiğini belirten Sabra, Beşşar Esed yönetiminin zamanla gerilimi artırarak katliamlara başladığını söyledi. Sabra, ”Camiler kapılarını devrime açtı ve devrim cami kapılarından yayıldı” diye konuştu.

SUK Başkanı Sabra, ”Halk kendi geleceğini, kendi çıkarları üzerinden belirleyecektir. Suriye halkının isteği budur. Suriye’de rejim ve halk arasındaki denge değişti. Şu an, ne rejim  halkı kendine itaat ettirebilecek durumda, ne de halk bu değişimi istediği gibi yapabilecek durumda” ifadelerini kullandı.

SMDK Başkanı Hatib ise Suriye rejiminin uyguladığı yıkımlar, katliamlar ve soykırımlar karşısında halkın direnmekten başka çaresi kalmadığını ifade ederek, ”Geçen ay 86 fırın havadan bombalandı. Dünyada böyle bir şey daha önce görülmedi” dedi. 

Suriye’de rejimin kimyasal silahlar da kullanmaya başladığını iddia eden Hatib, ”Birçok büyük ülke buna izin vermeyeceğini söylüyordu. Rusya ile ABD’nin içişlerimize müdahale etmemesi gerekiyor. Afganistan’da, Irak’ta, Libya’da başarısız oldular. Suriye halkı bir deney odası değil. Biz kendi çözümlerimize ulaşabiliriz” diye konuştu. 

”Nusayriler ve Aleviler ülkemizin parçası”

Suriye’deki mezhepler arası ilişkilere de değinen Hatib, şunları kaydetti: ”Aleviler korku içinde yaşıyor. Devrimciler intikam alır diye korkuyorlar. Devrimciler intikamı düşünmüyor. Esed ve Suriye’nin başında olan mafya, Nusayrilerden ya da Alevilerden oluşan mafya değildir. Bu mafya kendi çıkarları için Alevileri kullanan bir mafyadır. Alevilerin bir sorunu yok aslında. Rejim bunu bir kılıf olarak göstermekte. Bunu Alevi mezhebiyle diğer mezhepler arasında bir çatışma ortamı olarak ortaya koymakta. Nusayrileri ve Alevileri kendi ülkemizin parçası olarak görüyoruz.” 

Hatib, Türkiye’nin Suriye sorununun barışçıl çözümü için elinden geleni yaptığını, buna karşın Esed’in tüm dünya liderlerini kandırmak için çaba harcadığını söyledi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme