Şam Yönetiminden Önemli Açıklama

Şehirler
Suriye lideri yine şaşırtmadı. Bütün dünya, 10 Nisan’ı yani Beşşar Esed’in Annan planı çerçevesinde birliklerini kent merkezlerinden çekmesi için tanınan son tarihi beklerken Suriye Devlet...
EMOJİLE

Suriye lideri yine şaşırtmadı. Bütün dünya, 10 Nisan’ı yani Beşşar Esed’in Annan planı çerçevesinde birliklerini kent merkezlerinden çekmesi için tanınan son tarihi beklerken Suriye Devlet Başkanı bir kez daha zaman kazanmak için harekete geçti.

Şam yönetimi, muhaliflerden yazılı teminat almadığı sürece askeri birliklerini çekmeyeceğini bildirdi.

Ülkede operasyonlar da bütün hızı ile devam ediyor. Bu arada TRTHaber’in telefonla ulaştığı bir Suriyeli, Esed rejiminin muhalifleri yok etmek için kimyasal silah kullandığını iddia etti.

Beşşar Esed, ateşkesin sağlanacağı gün yaklaştıkça saldırıların şiddetini de doruğa çıkardı.

Havadan ve karadan yerleşim birimlerini yoğun bombardıman altında tutan Suriye ordusunun son 48 saat içindeki saldırılarında 200’den fazla kişinin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

Suriyeli bir Türkmen yaşananları katliam olarak değerlendirdiği saldırılarda kimyasal silah kullanıldığını iddia etti.

Güvenliği açısından ismini gizli tutmayı tercih ettiğimiz Suriyeli, insanların evlerini terkederek dağlara sığındığını ancak kaçış yollarının da uçaklar tarafından bombalandığını ifade etti.

Suriyeli vatandaş, "Ben Halep’teyim şu anda, haneden… Heriye köyüne tanklar giriyor, Haneden’de 200 tane ev yandı kimyasal maddelerle döküyor yakıyorlar.  Bütün millet dağlara döküldü uçaklarla vuruluyoruz. kimse sesimizi duymuyor. Dün 162 kişi öldü. üç gündür uçaklar tarafından bombalanıyoruz "  Biz burdan bütün türk milletine ve sayın Recep Tayyip Erdoğan’a çağrı yapıyoruz. " dedi.

Tırmanan şiddet arabulucu Kofi Annan ‘ın da tepkisini çekti.

Yaklaşan 10 Nisan tarihi öncesi verilen sözleri hatırlatan Annan, son bir haftada yaşananların kabul edilemez olduğunu ve kendisine verilen sözlerin halen tutulmadığını ifade etti.

Esed rejiminin çekilme sözünün ardından saldırılarını şiddetlendirmesi uluslararası toplumun kaygılarını artırmıştı.

Suriye Dışişleri Bakanlığından yapılan son açıklama endişelerin ne kadar haklı olduğunu ortaya koydu.

Açıklamada taahhütlerinin yanlış anlaşıldığı ve muhaliflerden de benzer bir teminat alınmadıkça askerlerin şehirlerden çekilmeyeceği belirtildi.

TRT

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme