Saldırıyı rejimden başkası yapmaz

Şehirler
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz el-Hatib Suriye’nin başkenti Şam’da bulunan İman Camisi’ne düzenlenen saldırı hakkında bir açıklama yayınladı....
EMOJİLE

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz el-Hatib Suriye’nin başkenti Şam’da bulunan İman Camisi’ne düzenlenen saldırı hakkında bir açıklama yayınladı.

Şahsi internet sitesinde yayınladığı açıklamada Hatib, saldırıda hayatını kaybeden Ramazan el-Buti hakkındaki kanaatlerini de kamuoyu ile paylaştı.

Hatib, ”Biz Buti ile birçok durumda çeliştik ancak onun ilmi konumunu biliyoruz. Buti’nin siyasi görüşünü onaylamıyor ve yöneticilerin safında yer almasını yanlış olduğunu düşünüyoruz ancak öldürülmesi, şer kapılarını açan bir suç” ifadelerine yer verdi.

Daha önce de Esed güçlerinin birçok İslam alimine suikast düzenlediğine dikkati çeken Hatib’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:  ”Rejim daha önce yüzlerce alimimize karşı suikast düzenledi ve idam etti. Bu eylemi de rejim yapmış olabilir. Son zamanlarda Buti’nin görüşlerinin değiştiğine dair bilgiler var. Değişen görüşleri nedeniyle konumundan korkarak rejim tarafından tasfiye edilmiş olduğuna inanıyoruz"

Buti’nin ölümü rejimin çıkarına uygun

AA’ya konuşan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) İslam Sancağı Tugayı Basın Sorumlusu Ebu Ömer ed-Dimeşgi de ”Muhaliflerin Buti’nin ölümünden elde edebileceği bir şey yok. Buti’nin ölümü, rejimin çıkarına uygun” dedi.

Dimeşgi, ”Buti’nin öldürüldüğü kanlı saldırıyı Suriye rejiminden başkası yapmaz. Rejim, Buti hayattayken onu kullanabildiği kadar kullandı, şimdi onun ölümünü kullanmak istiyor” diye konuştu.

Bu arada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye’de camiye yapılan "terörist saldırıyı en şiddetli biçimde" kınadı.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme