Rusya, Esed’in gidişine karşı çıkmayacak

Şehirler
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’da düzenlediği basın toplantısında dışarıdan herhangi bir müdahale olmadan, Suriye halkının diyalog halinde Esed’in görevi bırakması yönünde k...
EMOJİLE

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’da düzenlediği basın toplantısında dışarıdan herhangi bir müdahale olmadan, Suriye halkının diyalog halinde Esed’in görevi bırakması yönünde karar alması durumunda Moskova’nın da bu duruma karşı çıkmayacağını söyledi.
 
"Eğer Suriye halkı (Esed’in ayrılışı konusunda) hemfikir olursa biz bundan mutluluk duyarız" değerlendirmesinde bulunan Lavrov, "Ancak, dışarıdan bu konuda yapılacak herhangi bir müdahale asla kabul edilemez" şartını koydu.
 
Dış oyuncuların Suriye’de muhalefetin askeri hareketliliğini devam ettirmeleri için provoke ettiğini ve Libya benzeri bir senaryonun istendiğini savunan Lavrov, Annan planının dış baskılar nedeni ile işlemez hale getirildiği eleştirisinde bulundu.
 
Rusya’nın pozisyonunun asla bölgeye askeri müdahaleye izin verilmemesinden yana olduğunu kaydeden Bakan Lavrov, "Bu tüm Orta Doğu’yu kapsayan yıkıcı sonuçlara neden olabilir" uyarısında bulundu. Suriye’de 80 bin göçmenin olduğunu, ancak ülke içinde var olan diğer göçmenlerden kimsenin bahsetmediğini savunan Lavrov, Yugoslavya krizi ile benzerlikler kurdu. Lavrov, Irak’ta 1 milyonun üzerinde ve Suriye’de yarım milyonun üzerinde Filistinli göçmenin gündeme getirilmemesine tepki gösterdi.
 
Hula ve diğer katliamların sorumlularının dış güçler tarafından desteklendiğine inandıklarını kaydeden Lavrov, Şam’da Rus uzmanların da bir kısım saldırılara maruz kaldığını hatırlattı. Rus bakana göre dünyanın geleceği Suriye krizinin çözümüne göre şekillenecek.
 
Suriye krizinin çözümü ile ilgili BM şemsiyesi altında yeni bir zirve çağrısı yapan Lavrov, Türkiye ve diğer Suriye muhalefetine etki edecek ülkeler, BM Daimi üyeleri, AB, İslam İşbirliği Örgütü, Arap Birliği ve İran’ın da çözüme katkı sağlamasını talep etti.
 
Nezavisimiya Gazeta’sı Rus özel askeri birliklerinin Suriye dahil dışarıda askeri operasyon için hazırlık yaptıklarını iddia ederken, Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Suriye özel temsilcisi Fred Hof başkanlığındaki heyet dün Moskova’da Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadi Gatilov ve Mihail Bogdanov’la bir araya gelmişti. Görüşme sonrası Twitter’dan bir değerlendirmede bulunan Gatilov, Suriye krizine ABD ile birlikte çözüm bulmayı umduklarını söyledi. Yargı dokunulmazlığı karşısında Esed’in görevi bırakmasına yeşil ışık yakan Moskova’nın Washington’dan Esed sonrası süreçte etkili olmak için garanti aldığı iddia ediliyor. Moskova Esed sonrası dönemde sıcak denizlerde bulunan tek askeri üssü Tartus’u ve silah satışları açısından da milyarlarca dolarlık bir pazarı kaybetmekten endişe duyuyor.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme