Rusya bu Türk kadınını konuşuyor

Şehirler
2008 yılında bir otomobilin altında kalarak yaralanan Rus genci dört yıldır besleyen ve bakımını yapan Gülsüm Kabadayı, Rusya’nın en popüler televizyon programlarından olan Pust Govoryat’t...
EMOJİLE

2008 yılında bir otomobilin altında kalarak yaralanan Rus genci dört yıldır besleyen ve bakımını yapan Gülsüm Kabadayı, Rusya’nın en popüler televizyon programlarından olan Pust Govoryat’ta konuk edildi ve Rusya’da günün konusu oldu.

Antalya’da bir genç 2008 yılında trafik kazası geçiren kimliksiz gence yoğun bakımdayken ‘Umut’ adı verildi.

 

Dönemin Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’nun yardımıyla kimlik çıkartıldı ve Mustafa Öz ismi konuldu.
Umut’un ailesini arama çabalarını yıllarca sürdüren Kabadayı, gencin Rus olduğunu düşünüp, tanıştığı Kristina adındaki bir Rus genç kızdan onunla konuşmasını isteyerek tepkisini ölçmek istemiş. Kendisi ile Rusça konuşulan Umut’un gözlerinden yaş aktığını gören Gülsüm Kabadayı onun Rus olduğundan emin oldu.

Rus muhabir Nina Serebrenniko’nun çektiği görüntüler programda, “Umut’a dikkatli bakın: Belki de dört yıldır oğlunuzu, kardeşinizi ve ya sizin için değerli olan birisini arıyorsunuzdur!” şeklinde yayınlanarak, genç adamın akrabalarına ve tanıdıklarına ulaşılmaya çalışıldı.

Yaklaşık bir saat süren programda, Gülsüm Kabadayı ve ailesinin Umut ile bir günlük yaşantısı ekranlara getirildi.

Genellikle sert tartışmalar ile gündeme gelen programa katılanlar bu defa stüdyoya giren Gülsüm Kabadayı’yı ayakta alkışladı ve görüntüleri izlerken herkesin gözü doldu.

Programın sunucusu Andrey Malakhov, “Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilere yaptığınız katkıyı ne politikacılar ne de siyasetçiler yapabilir. Kendinizde dört yıldır her gün Rus çocuğun besleme ve bakımı için gücü nasıl buluyorsunuz?” diye sordu.

Kabadayı ise, “Allah’ımdan, devletimden, doktorlarımdan ve tüm Türk annelerinden buldum. Allah’ıma güvenerek çıktım, devletime güvenerek çıktım. Devletim beni hiç bırakmadı. Türk doktorları beni yalnız bırakmadı her şeyi onlardan öğrendim” dedi.

Konuşmaları sonrası stüdyoda sık sık alkışlanan Gülsüm Kabadayı için program konukları olan Rus ünlüler ‘melek’ benzetmesi yaptı.

Programa katılan Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği Kültür Ve Turizm Müşaviri Celal Kılıç da yaptığı açıklamada 3 yıldır Rusya’da olduğunu belirterek, bu program sayesinde gencin ailesini bulmayı ümit ettiklerini söyledi.

Programın sonunda sunucu Andrey Malkhov da, Gülsüm Kabadayı’nın elini öperek, Umut’u tanıyanların kendileri ile irtibata geçmelerini istedi.

Trt Haber
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme