Rosalind Franklin kimdir?

Şehirler
Rosalind Elsie Franklin, 25 Temmuz 1920’de İngiltere’de doğdu. DNA, virüs, kömür ve grafitin yapılarının anlaşılmasında önemli katkılarda bulunan bilim insanı olarak adını tarihe yazdırdı....
EMOJİLE

Rosalind Elsie Franklin, 25 Temmuz 1920’de İngiltere’de doğdu. DNA, virüs, kömür ve grafitin yapılarının anlaşılmasında önemli katkılarda bulunan bilim insanı olarak adını tarihe yazdırdı. Google onu hazırladığı özel Doodle ile selamladı.
Rosalind Franklin

Rosalind Elsie Franklin 25 Temmuz 1920 doğumlu biliminsanı. DNA, virüs, kömür ve grafitin yapılarının anlaşılmasında büyük katkılarda bulundu. İngiliz biyofizikçi ve kristallografçısı. Royal Society onun adına ödüllü bir akademik çalışma oluşturdu.

Rosalind Franklin Hayatı

Rosalind Elsie Franklin 25 Temmuz 1920’de Londra’da dünyaya geldi. Eğitim hayatını İngiltere’de fizik ve kimya eğitimi veren nadir kız okullarından birinde bitirdi. Çalışkanlığı ve bilgisiyle başarılı bir öğrenci olarak hep ön plana çıktı. Eğitim hayatı devam ettikçe geleceği ile ilgili düşünceleri netleşmişti ve en büyük isteği bilim kadını olmaktı. Babasıyla bu konuda fikir çatışmaları yaşasa da 1938 yılında Cambridge’de bulunan Newnham Koleji’ne girerek bilim dünyasının kapılarını araladı.

1941 yılında Newnham Koleji’nden mezun olan Rolaslind Elsie Franklin, iş hayatına ilk olarak Kömür Değerlendirme Araştırmaları Birliği’ne girerek başlamış oldu. Burada Kömür ve grafitin mikro yapılarına ilişkin çalışmaları sonrasında çalışmalarını titizlikle sürdürerek bu alanda doktora tezinin temellerini atmış bulundu.
1945 yılında Cambridge Üniversitesi’nden fiziksel kimya dalında doktora derecesi elde etti.

Zorlu savaş yılları ardından bilimsel çalışmaların hız kazandığı Avrupa, Rosalin Franklin için önemli bir fırsattı. Eğitim yıllarının ardından geldiği Fransa’da X ışınlarının kırınımı yöntemi üzerinde çalıştı. Bu yöntem sayesinde fark ettiği teknik kok kömürü sanayi ve atom teknolojisi açısından çok değerliydi.

Rosalind Franklin Ölümü

1958 yılında henüz 37 yaşındayken kanser hastalığı sonucunda hayatını kaybetti.

Rosalind Franklin Doodle

Google bu değerli bilim insanının doğum gününü bir Doodle ile kutladı.

Royal Society Ödülü

İngiliz Kraliyet Bilimler Akademisi (Royal Society) 2003 yılından beri Rosalind Franklin bilim ödülü veriyor.

Milliyet

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme