Obama’nın yüzüğündeki La İlahe İllallah sırrı!

Şehirler
Harvard Hukuk Okulu’nda okurken o zamanlar-bekar olan Barack Obama’nın yüzük-parmağında taşıdığı altın yüzük, arkadaşlarının kafasını karıştırmıştı. Şimdi Obama’nın 1980’lerden...
EMOJİLE

Harvard Hukuk Okulu’nda okurken o zamanlar-bekar olan Barack Obama’nın yüzük-parmağında taşıdığı altın yüzük, arkadaşlarının kafasını karıştırmıştı.

Şimdi Obama’nın 1980’lerden yayınlanan yeni fotoğrafları, evli olmayan bir öğrenciyken taktığı yüzüğün 1992’de Michelle Robinson’un nikah töreninde taktığı aynı yüzük olduğunu gösterdi.

Dahası Arap dili ve İslam uzmanlarına göre, Obama’nın 30 yıldan fazla süredir taktığı bu yüzüğün üzerinde İslam’ın ilk şartı olan Şehadet’in ilk kısmı ile yani “Allah’tan başka ilah yoktur” yazıyor.

Şehadet, İslam’ın 5 şartından biridir ve kişiyi Müslüman yapan 2 temel inancı ifade eder: Allah’tan başka ilah yoktur ve Muhammed onun elçisidir.

Samimi olarak şehadet getirmek, kişinin tüm diğer ilahları reddetmesini ifade ettiği için Müslüman olmanın yegane şartıdır.

Mısır’da doğan İslam bilgini Prof. Mark A Gabriel, Obama’nın yüzük fotoğraflarını inceledi ve üzerinde Şehadet’in ilk kısmının yazılı olduğunu söyledi. Gabriel, “ ‘Allah’tan başka ilah yoktur’ yazısını üzerinde taşıyan birinin İslam inançlarına, İslam dinine ve bu yazıya kuvvetle bağlı olan İslam toplumuna çok yakın olması gerekir” dedi.

“Gerçek babamdan rüyalar” prodüktörü, Arapça bilen ve Orta Doğu konusunda uzman Joel Gilbert, Endonezya’dan olduğu söylenen Obama’nın yüzüğünün İslami bir yazı içerdiğini söyleyen ilk isimdi.

Geçen hafta New Yorker tarafından yayınlanan ve arkadaşlarının Obama Occidental Koleji’ndeyken çektiği resimler, Obama’nın 30 yıl önce taktığı yüzüğün bugün Beyaz Saray’da taktığı ile aynı olduğunu gösterdi.

Daha önce yayınlanan fotoğraflar Obama’nın 1981’deki Occidental Koleji’nden 1983’de Columbia’dan mezun olana, 1988’deki Afrika ziyaretinde ve 1988-1991 arasında Harvard’da geçen günlerinde yüzük parmağında bir yüzük taşıdığını gösteriyordu. Ancak şu ana kadar bunun şu an taktığı yüzük olduğunu gösteren detaylı bir resim bulunmuyordu.

Harvard Hukuk öğrencilerinin 1990’larda yayınladığı bir mizah yayını, Dewers Scotch (bir tür viski) reklamı kullanarak Obama’yla dalga geçiliyor. Burada Obama’nın “Son Başarıları” listesi arasında “Sol elindeki yüzükle ilgili soruları sürekli saptırmak” sayılıyor.
Bu yorum yüzüğün o zamanlar dahi öğrencilerin merak konusu olduğunu ve Obama’nın bir açıklama yapmadığını gösteriyor.

Hala Michelle’yle evlenmeden önce yüzük-parmağında neden o yüzüğü taşıdığını açıklamış değil.

ŞEHADET

Yukarı Mısır’da Müslüman bir aileden doğan Gabriel, İslami kültür içerisinde büyümüş. 12 yaşında Ku’ran’ı ezberlemiş ve Kahire’deki El-Ezher Üniversitesi’nde 1990’da master derecesiyle mezun olmuş.

Obama’nın yüzüğü üzerinde, “Allah’tan başka ilah yoktur (La ilahe illallah)” yazısının birbiri üzerine 2 kısım halinde yazıldığını açıklıyor.

Üst kısımda, “İlah yok” yazısı sağda sola Lam, Elif, Elif ve Ha ile yazılmış.

Alt kısımda ise “O’ndan başka” yazıyor. Yine Arapça sağdan sola Elif, Lam, Elif, Elif, Lam, Lam ve He ile.

Alt kısımda Allah kelimesi ise kısmen “den başka”nın üzerin gelecek şekilde yazıldığını belirten Gabriel, “İslam ve terörizm” ile “İslamcı teröristin zihnine yolculuk” adlı kitapların da yazarı.
İslam sanatında ve Arap hat yazısında, mücevher üzerine özellikle Ku’ran ayetlerini yazarken sığması için sanatsal şekilde harflerin üst üste konulması yaygın bir uygulama.

Aşağıdaki resim Arapça ifadenin, Obama’nın yüzüğünün 2 kısmına nasıl denk geldiğini gösteriyor.

 

2008 Başkanlık kampanyası sırasında The New York Times köşe yazarı Nicholas Kristof, 1967 ila 1971 arası yaşadığı Endonezya’daki İslami eğitimini sordu.

İlkokulda Ku’ran dersleri sırasında rahat durmadığı için sıkıntı yaşadığını belirttikten sonra Obama, Kristoff’a Ezan’ın ilk sözlerini tekrar etti.

Ezan, Şehadet’i, İslam inancının ifadesini kapsar ve tüm sözler 2 kez tekrar edilir.

Allah Ekber’dir! Allah En Ekber’dir!

Şahitlik ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur.

Şahitlik ederim ki Muhammed O’nun elçisidir.

 Kristof, Obama’nın ezanı, “mükemmel bir aksanla” telaffuz ettiğini not ediyor.

Kristoff, “Hesaplanmamış bir yorumla Obama, ezanı “güneş doğarken arzdaki en güzel seslerden biri” olarak tanımladı”. (Bu Alabama’daki seçmenlerine kalp krizi geçirtir”.
Gabriel, “Allah’tan başka ilah yoktur” yazan bir yüzüğü takan bir kişinin İslam’ın hayatındaki önemini gösterdiğini söylüyor.

 “Hıristiyanlar asla bu ifadeyi kullanmaz” diyen Cristoff: “Şehadet’i takan bir kişi Allah’ın her durumda kontrol ettiğini, Allah’ın kendisini kontrol ettiğini ve Allah’ın sadece ve sadece bir olduğunu bildirir” diye açıklıyor.
Yirmi yıldan beri Jeremiah Wright’ın Trinity United Kilisesi’ne devam eden Obama, birçok kez Hıristiyan olduğunu ısrarla tekrarladı.

“İSLAM’DA KUTSAL BİR İFADE”

Gabriel, Şehadet’in İslam dini yaşantısındaki önemini vurgulayarak şunları söylüyor:

“Müslümanlar, sabah kalktıklarında ve gece yatmadan önce şehadet getirirler. Her camide günde 5 defa ezanda tekrar edilir. Arapça Şehadet getirmek, bir insanın Müslüman olması için gereken tek şeydir.”
Gabriel, yüzükte yazanı “İslam’daki kutsal bir ifade” olarak tanımlarken Obama’nın ondan bihaber olmasının imkansız olduğuna inanıyor:

“Kişi parmağında bu dini ifadeyi taşıyarak, kendisini İslam’a bağlamış olur. Bu şekilde Allah’ın kendisini koruyacağını ve rızasını kazanacağını umar”.
İslam’a göre yasak olmasına rağmen Müslüman erkeklerin altın yüzük taktığını doğruluyor:

“İslam, erkeklerin altın takmasını yasaklamasına rağmen, sıkı Müslüman ülkelerde dahi yaygın bir gelenektir. ‘Allah’tan başka ilah yoktur’ gibi dini bir ifade içeriyorsa daha da kabul görür”.

 Ayrıca Endonezya, Bangladeş, Malezya ve Pakistan gibi Arap-olmayan İslam toplumlarında erkeklerin altın takmasının yaygın kabul gördüğünü belirtiyor. Buradaki Müslümanlar, yerel Arap-olmayan kültürlerin daha fazla etkisinde bulunuyor.

Gabriel, “Bu yüzden, teknik olarak yasak olmasına rağmen, altın takan bir Müslüman erkek hor görülmez özellikle de İslam’a sevgisi ile İslam toplumuna bağlı olduğunu gösteren bir şey taşıyorsa. Ayrıca gayrimüslimlerle haşır neşir olan bir iş adamında bu daha çok kabul görür zira böylesi bir kişinin daha etkili olacağı düşünülür”.

 “İSLAM’I 3 KITADAN BİLİYORUM”

İslam tarihi konusunda uzman film yapımcısı Joel Gilbert, başkanlığın ilk aylarında Kahire’ye 4 Haziran 2009’da yaptığı ziyarette de bu yüzüğü taktığını ilave ediyor.

Gilbert şunları söylüyor: “Artık Obama’nın Kahire’deki İslam toplumuna “İslam’ı 3 kıtada biliyorum” derken ne demek istediğini biliyoruz. Ayrıca Kahire’de Birleşik Devletler’in başkanı olarak ‘nerede olursa olsun İslam’a yönelik olumsuz önyargılara karşı savaşmanın’ sorumluluklarından olduğunu da söyledi. Tüm Müslümanlar, tanımları gereği İslam’ı savunmak durumundadır.”

Gilbert’in Orta Doğu’daki son belgeselleri: “İsrail’e elvada: Bush, İran ve İslam’ın Devrimi” ve “Atomik Cihat: Ahmedinecat’ın Yaklaşan Savaşı ve Obama’nın Yenilme Siyaseti”.

The Occidental yüzüğü

Geçen hafta New Yorker dergisi tarafından yayınlanan resimler, Obama’nın Occidental Koleji’ndeyken de yüzüğü taktığını gösteriyor.

Bir resimde Obama 1981’de Occidental’daki oda arkadaşı Hasan Chandoo ile birlikte, yemeğin servis edilmesini beklerken görünüyor.

Obama’nın uzanmış sol elinde açıkça aşağıdaki yüzük görülüyor.

Kısa süre önce yayınlanan diğer resimde ise Obama, Occidental Kolej kütüphanesinden kitap alırken görülüyor.

Yukarıdaki resimde, dış çevresini ayıran paralel çizgiler dahil yüzüğün tasarımı görülebilir.

 2009’da New York Times’da bahsedilen yüzük Obama’nın düğününde anlatılıyor.

Haberde Jodi Kantor, yüzüğü “karmaşık altın işlemeli” olarak tarif ediyor ve yüzüğün Obama’nın gençlik vatanı Endonezya’dan geldiğini, Michelle’ninki gibi geleneksel olmadığı söylüyor.
Kantor şunları söylüyor:

“3 Ekim 1992’de Rahip Jeremiah A. Wright Jr. Barack Obama ile Michelle Robinson’u karı-koca olarak ilan etmeden hemen önce, yeni ve sonsuz bağlarını simgeleyen yüzüklerini elinde tuttu. Michelle’ninki gelenekseldi fakat Barack’ınki gençken yaşadığı Endonezya’dan gelen karışık bir altın işlemeye sahipti.”

Haberde Obama’nın 10 seneden fazla süredir halihazırda taktığına dair bir ayrıntı bulunmuyor.

1980’lerden olan yüzüğün resimleri, 2010’da Anya Strzemien’in “Obama’nın ‘Karışık’ Endonezyalı Alyansı” başlıklı haberinde yayınlanan şu resimlerle karşılaştırılabilir.

* * *

Jerome R. Corsi, Harvard’da doktora yapmış ve "Obama Ulusu" ve "Komuta Edemez" adlı kitapların yazarıdır. Son kitabı ise "Gerçek Doğum Belgesi Nerede?" .

Bu yazı Oğuz Eser tarafından tercüme edilmiştir.

TimeTürk

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme