Obama’dan “kimyasal silah” açıklaması

Şehirler
ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında Suriye’de kimyasal silahların kullanılmasıyla ilgili soruyu da yanıtladı. Birkaç yıldır Suriye halkına yönelik yava...
EMOJİLE

ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında Suriye’de kimyasal silahların kullanılmasıyla ilgili soruyu da yanıtladı.

Birkaç yıldır Suriye halkına yönelik yavaş yavaş etkisini artıran faciaya tanık olduklarını belirten Obama, gelişmeleri sadece kenardan izlemediklerini kaydetti.

Obama, "Dolayısıyla, atmakta olduğumuz çok sayıda adım var. Çünkü kimyasal silah meselesinden de ayrı olarak, Suriye’de olanlar genel anlamda uluslararası camia üzerinde bir leke ve Suriye halkını korumak için elimizden gelen her şeyi yapıyor olduğumuzdan emin olmalıyız" ifadesini kullandı.

"Tüm gerçeklere sahip olduğumdan emin olmalıyım"

Kimyasal silahların kullanımının "oyun değiştirici" bir etken olacağını söylediğini hatırlatan Obama, bunun sadece ABD için değil, uluslararası toplum için de geçerli olduğunu belirtti.

Obama, "Dolayısıyla, kimyasal silahların kullanımının oyun değiştirici olduğunu söylediğimde, bu sadece ABD’ye has bir pozisyon değildi" dedi.

Suriye içerisinde kimyasal silahlar kullanıldığına dair delile sahip olduklarını belirten Obama, şunları kaydetti:

"Ancak bu silahların nasıl, ne zaman ve kim tarafından kullanıldığını bilmiyoruz. Tam olarak ne olduğuna dair bir delil zincirimiz yok. Amerika’nın ulusal güvenliğiyle alakalı ve kimyasal silah kullanımına yanıt olarak ilave tedbirler alma potansiyeli noktasında kararlar alırken, tüm gerçeklere sahip olduğumdan emin olmalıyım."

Amerikan halkının da kendisinden bunu bekleyeceğini dile getiren Obama, "Eğer etkili ve güçlü kanıt olmadan bir karar varmada acele edersek, o zaman kendimizi, yaptığımızı destekleme konusunda uluslararası toplumu harekete geçiremediğimiz bir noktada bulabiliriz. (Eğer böyle bir şekilde harekete geçersek), bölgedeki, muhaliflere sempati duyan bazı insanlardan bile karşı çıkışlar olabilir. O nedenle bunu dikkatli bir şekilde yapmak bizim için önemli" ifadesini kullandı.

"Emin olursam, oyun değiştirici olur"

Obama, Suriye’de çözüm konusuyla zaten "derinden" ilgilendiklerini, ülkede kimyasal silahlar kullanılmamış olsaydı bile Suriye halkını düşündüklerini dile getirerek, şunları söyledi:

"Sadece ABD’nin değil uluslararası toplumun da Esed rejiminin kimyasal silahlar kullandığı konusunda emin olmasını sağlarsam, o zaman bu, oyun değiştirici olur. Çünkü bu, sivillere daha yıkıcı saldırıların olabileceğinin işaretidir ve bu kimyasal silahların yanlış ellere düşme ihtimalini artırır ve ABD ve müttefiklerinin güvenliğine yönelik tehdidi yaygınlaştırır" dedi.

Boston’daki bombalı saldırı

Boston’daki bombalı saldırıyla ilgili soruyu da yanıtlayan Obama, "Bu noktada, potansiyel saldırıları tespit etme kabiliyetimizi geliştirecek bazı ek protokoller ve prosedürler ortaya konabilir mi, görmek istiyoruz. Ama şunu söyleyebilirim ki FBI, İç Güvenlik Bakanlığı görevini yerine getirdi" diye konuştu.

ABD olarak terör örgütü El Kaide’nin ağlarına baskıları artırdıkları için bugün karşı karşıya oldukları tehlikelerden birinin, halihazırda ABD’de bulunan bireylerin radikalleşmesi olduğunu dile getiren Obama, bunların bazılarının belirli ağların parçası olmayabileceğini ama sapkın fikirleri nedeniyle saldırıda bulunmaya karar verebileceklerini söyledi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme