Neturei Karta Tarikatı nedir?

Şehirler
Bir Yahudi’nin çıkıp da ülkesi İsrail’i kınadığını, "siyonist terörist" olmakla suçladığını düşünebiliyor musunuz? İşte bu tarikat bunu yapıyor… Dahası İsrail’in yıkı...
EMOJİLE

Bir Yahudi’nin çıkıp da ülkesi İsrail’i kınadığını, "siyonist terörist" olmakla suçladığını düşünebiliyor musunuz? İşte bu tarikat bunu yapıyor… Dahası İsrail’in yıkılması ve bir Filistin devletinin kurulması en temel arzuları…

Neturei Karta Tarikatı üyeleri askere gitmiyorlar, devletten para almıyorlar, kimlik bile kullanmıyorlar. Onlar da Yahudi ama ezber bozan bir gruplar…

İsrail’in bölgede uyguladı teröre en sert tepkiyi de yine bu Yahudi tarikatı veriyor. İsrail bayraklarını yakıyor ve "kahrolsun İsrail" diye slogan atıyorlar…

Tarikatın ismi Neturei Karta… Siyonizmi lanetleyip, İran ile dostlar. Aşırı dindarlardan oluşan bu tarikat bildik İsrail ve Yahudi imajından çok ama çok farklı…

NETUREİ KARTA, KUDÜS’ÜN KORUYUCULARI

Neturei Karta, ortodox Yahudilerin kurduğu bir grup. Grubun kuruluş amacı, Siyonist İsrail devletine karşı, Yahudi halkını birleştirmek ve İsrail devletinin yıkılması için üabalamak. "Neturei Karta", aslen Aramice bir kelime ve kelime anlamı, "Şehrin(Kudüs’ün) koruyucuları"dır.

İSRAİL’İ TANIMAYAN YAHUDİLER

Mesih gelmeden kurulmuş olan İsrail Devleti’nin, geüerli bir devlet olamayacağını savunurlar. Bu nedenle cemaatin üyeleri, her türlü resmi yazışmalarını İsrail Devleti ile değil, Ürdün Krallığı ile yapmaktadırlar. Yahudi soykırımının da, siyonistler tarafından, İsrail Devleti’nin kurulması maksadıyla kullanıldığını iddia etmektedirler. Siyonizme inanmamaktadırlar. Kudüs’te, halen İsrail’i tanımayan cemaate bağlı 500 Naturei Karta ailesi yaşamaktadır. Ürgütün kurucusu ise, Moşe Hirsch’tir.

İSRAİL’İ REDDEDİYORLAR

İsrail’de yaklaşık 500 Neturei Karta Yahudi ailesi bulunuyor. Siyonizmi reddeden ve İsrail devletini tanımayan Neturei Karta Yahudileri, yerel ve genel seçimlere katılmıyor. Çocuklarını devlet okullarını göndermeyen Neturei Karta Yahudileri, orduda da görev yapmıyor.

DEVLETTEN YARDIM ALMIYORLAR

İsrail devletinden yardım kabul etmeyen Neturei Karta Yahudileri, günlük hayatlarında İbranice’yi de kullanmıyor. Kimlik kartına sahip olmayan Neturei Karta Yahudilerinin büyük bir bölümü ABD, İngiltere ve Kanada’da yaşıyor.

ÖLDÜRME HAKKI YOK

Yahudilerin herhangi bir halk üzerinde hüküm sürdürme, zarar verme, öldürme hakkı olmadığına inanan Neturei Karta, Siyonist girişimin siyasi karmaşa ve savaşlara yol açarak gerçek Yahudiliğe aykırı olduğuna inanıyor. Deklarasyonlarında şüyle diyorlar: "Tüm dünya bilmelidir ki, İsrail adını kullanan Siyonist hareketin Yahudi halkı adına konuşmaya hakkı yoktur!"

İRAN İLE DOSTLAR

Tarikatın ileri gelenleri, bölgede İsrail’in en sevmediği aktürlerle barış görüşmeleri yapmaktan da çekinmiyor. İsrail’in, Lübnan’a savaş aüma sebebi olan Hizbullah’ın lideri Seyid Hasan NasrAllah’a "Selamünaleyküm" diye başlayan bir mektup yollayan tarikat, kendi üyelerinin İsrail hakkında Lübnan ve Filistin halkıyla aynı düşüncelerde olduklarını anlatmıştı.

AHMEDİNEJAD İLE GÜRÜŞTÜLER

Tarikatın "İsrail haritadan silinmeli" diyen İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecat ile de iyi anlaştığı biliniyor. Ahmedinecat, 2007’deki ABD ziyaretinde tarikat üyeleriyle bir araya gelerek dostça bir sohbet gerçekleştirmişti.

Toplantıda tarikat üyeleri, Ahmedinecat’ın Yahudilerin düşmanı olmadığını, dahası İran’daki Yahudi nüfusuna çok iyi davrandığını söylemişlerdi. Neturei Karta üyeleri de Ahmedinecat’a iade-i ziyarette bulunup ülkedeki sinagogları gezmişler. İran’daki Yahudi nüfusunun rahat yaşadığını düşündükleri için, dostüa ilişkilerinin devam etmesi gerektiği sonucuna ulaşmışlar.

İnternethaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme