Nasrallah’tan Türkiye için çağrı

Şehirler
Lübnan’daki Hizbullah hareketinin lideri Hasan Nasrallah, Suriyeli muhaliflere destek verenleri eleştirdiği konuşmasında, Lübnan hükümetine Suriye’deki Lübnanlı tutsakları kaçıranlarla doğ...
EMOJİLE

Lübnan’daki Hizbullah hareketinin lideri Hasan Nasrallah, Suriyeli muhaliflere destek verenleri eleştirdiği konuşmasında, Lübnan hükümetine Suriye’deki Lübnanlı tutsakları kaçıranlarla doğrudan müzakerelere başlanması için Türkiye’ye bir heyet göndermesi çağrısında bulundu.

Şii lider Nasrallah “Şu anda Türklerle iletişim halindeyiz, ancak bu bir kazanç getirmeyecek” dedi.

Lübnanlı 11 Şii hacı, 22 Mayıs 2012’de Halep’te kaçırılmıştı, bu kişilerden sadece ikisi serbest bırakılmıştı.

Pek çok Lübnanlı lider, müdahale etmesi için Türk yetkililerle görüşmüştü.

‘BÖLGE HİÇ OLMADIĞI KADAR TEHLİKEDE’

Nasrallah televizyondan yayımlanan konuşmasında, Suriye’nin “bölünme ve parçalanma planları” tehlikesi altında olduğunu söyledi.

Şam’ın müttefiki olan Nasrallah, “Biz temel olarak ve ideolojik olarak herhangi bir Arap ya da İslam ülkesinin bölünmesi ve parçalanmasına karşıyız ve onlara bütünlüklerini korumaları çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Nasrallah “Yemen’den Irak’a ve Irak’tan Suriye’ye, bölge hiç olmadığı kadar parçalanma tehlikesiyle karşı karşıya, hatta Mısır, Libya ve Suudi Arabistan’da bile” ifadelerini kullandı.

Nasrallah, Lübnan’da sayıları 125 bini aşan Suriyeli mülteci akınından, silahlı muhalifleri Suriye’nin temsilcisi olarak tanıtyan Batılı ve Arap ülkelerini sorumlu tuttu.

Eğer askeri seçenek masada olmaya devam ederse, uzun süren bir savaşın olacağı konusunda uyaran Nasrallah, Lübnan’ın eylemsizliğin sosyal, insani ve siyasi bedeli kaldıramayacağını da söyledi.

Hürriyet

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme