Mursi’nin duruşması 1 Mart’a ertelendi

Şehirler
Mısır’da askeri darbeyle görevinden alınan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve 14 sanığın yargılandığı “İttihadiye Olayları” olarak bilinen davanın duruşması 1 Mart’a ertelendi. Ka...
EMOJİLE

Mısır’da askeri darbeyle görevinden alınan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve 14 sanığın yargılandığı “İttihadiye Olayları” olarak bilinen davanın duruşması 1 Mart’a ertelendi.

Kahire’deki Polis Akademisi’ndeki mahkemede görülen duruşmada Mursi ve 7 sanık hazır bulunurken, diğer 7 sanık gıyabında yargılandı. Geniş güvenlik önlemleri altında mahkemeye getirilen Mursi ile diğer sanıklar cam kafese konuldu. 

Sivil savcı, mahkeme heyetinden 3 Temmuz’daki askeri darbenin mimarı Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi ve eski istihbarat şefi General Murad Muvafi’nin tanık olarak dinlenmesi istedi.

Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Sekreter Muhammed el-Biltaci ve HAP Genel Başkan Yardımcısı İsam el-Aryan sanıkların tutulduğu cam kafesin ardından Rabia işareti yaptı. 

Savunma heyeti, mahkeme heyetinden delilleri incelemek için atanan komitenin 1 Mart’ta raporunu sunmadan tanıkların dinlenmemesini, devlet televizyonuna ait yeni video görüntüleri ve Cumhurbakanlığı Sarayı kamera kayıtlarının toplanmasını talep etti.

Mursi dahil, hiçbir sanığın savunma yapmadığı davada duruşma 1 Mart’a ertelendi.

“İstese de istemese de Mursi’yi savunacağım”

Mursi’yi savunmak üzere görevlendirilen avukat Es-Seyyid Hamid, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mursi’nin suçsuz olduğuna inandığını belirterek, “Ben Mursi için daha önce gönüllü avukatlık yapmak isteyenlerdendim. İstese de istemese de Mursi’yi savunacağım. O ülkenin darbe ile uzaklaştırılan meşru lideridir ” ifadesini kullandı.

Mursi’ye yöneltilen suçlamaların gerçeği yansıtmadığını kaydeden Hamid, 3 Temmuz’da yaşanan sürecin tam anlamıyla “askeri darbe” olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Daha önce Mursi karşıtı biriydim. O seçimle iş başına gelmişti, kendisi seçimle gitmesi gereken meşru bir cumhurbaşkanıdır. Kanunlar, Savunma Bakanı’na Cumhurbaşkanını görevden uzaklaştırma yetkisi vermiyor ancak buna rağmen onu görevinden ettiler, onu bilinmeyen bir yere kaçırdılar.”

İhvan yetkililerinin yargılanması protesto edildi

Öte yandan Mursi’nin doğduğu Şarkiyye iline bağlı El-Adve ve çevre köylerde yargılamaları protesto eden demokrasi yanlıları, darbenin ardından işbaşına gelen yönetim aleyhine sloganlar attı.

Mursi’nin yargılanması Süveyş kentinde de protesto edildi. Gösteride, “Batıl (Geçersiz)”, “Askeri yönetime son” sloganları atıldı.

Muhammed Mursi, kamuoyunda “İttihadiyye Olayları” olarak bilinen “Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde protestocuların ölümüyle sonuçlanan şiddet olaylarını teşvik etmek” suçlamasıyla hakkında açılan dava kapsamında 4 Kasım’da ilk kez hakim karşısına çıkmış, duruşma 8 Ocak’a ertelenmişti. Mursi ve 14 sanık hakkında açılan davanın 8 Ocak’ta yapılan ikinci duruşmasında, “kötü hava koşulları” nedeniyle Mursi’nin tutuklu bulunduğu İskenderiye’deki Burcu’l-Arab Hapishanesi’nden başkent Kahire’ye getirilemediği ve duruşmanın 1 Şubat’a ertelendiği duyurulmuştu.

Mahkeme 1 Şubat’ta, “Radyo ve Televizyon Kurumu’ndan bir heyetin, savcılığın suç delili olarak sunduğu CD’leri inceleyip tarihinin, kaynağının ve değişikliğe uğrayıp uğramadığının kontrol edilmesi için” duruşmayı 4 Şubat’a ertelemişti.

Mısır’da darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin, “İttihadiye Olayları” olarak bilinen dava kapsamındaki duruşması tanıkların dinlenmesi için bugüne ertelenmişti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme