Mursi ilk kez hakim karşısına çıkıyor

Şehirler
Askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan ve yaklaşık 4 aylık tutukluluk süresinin ardından ilk kez hakim karşısına çıkacak olan Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve diğer sanık...
EMOJİLE

Askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan ve yaklaşık 4 aylık tutukluluk süresinin ardından ilk kez hakim karşısına çıkacak olan Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve diğer sanıklar yargılamanın yapılacağı Kahire’nin doğusundaki polis akademisine getirildi.

Mısır’ın başkenti Kahire Emniyet Müdürü Üsame es-Sağir, “cumhurbaşkanlığı sarayı önünde göstericilerin öldürülmesi” davasından yargılanmak üzere ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve diğer sanıkların tamamının, Kahire’nin doğusundaki Polis Akademisi’ndeki duruşma salonuna ulaştığını bildirdi.

Mursi’nin helikopterle, diğer sanıkların da tutuldukları Tora Cezaevi’nden zırhlı araçlarla Polis Akademisi’ne getirildiğini belirten Sağir, “Mursi ve diğer sanıkların tamamı polis akademisindeki duruşma salonuna ulaştı. Sanıkların kaçırılma ihtimaline karşı, geçtikleri yol trafiğe kapatıldı” dedi.

Daha önce mahkeme salonuna giriş izni verilen basın mensupları ve avukatlar, salona alındı.

Güvenlik güçlerinin, duruşma salonunun ana kapısına ulaşmayı önlemek için barikat kurduğu gözlendi.

Bu arada güvenlik güçleri, Mursi’nin yargılanmak üzere Polis Akademisi’ne getirilmesiyle eşzamanlı olarak tahrir meydanını araç trafiğine kapattı.

Mahkemede hakim karşısına çıkacak isimler şöyle:

– Darbeyle görevden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi

– Eski Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdür Yardımcısı Esad Muhammed Ahmed Şeyha

– Eski Cumhurbaşkanı Sekreteri Ahmed Muhammed Abdulati

– Cumhurbaşkanlığı Emniyet Müsteşarı Eymen Abdurauf Ala Ahmed (Eymen Hüdhüd)

– Muhammed el-Biltaci – Hürriyet ve Adalet Partisi yürütme kurulu üyesi ve İhvan yöneticilerinden

– Muhammed Hüseyin Aryan – Hürriyet ve Adalet Partisi Başkan Yardımcısı

– Ala Hamza Ala Seyid – Şarkiyye kenti idari müfettişi

– Raza Muhammed Savi – Petrol Mühendisi

– Lemlum Makavi Cuma Afifi – Diplomat

– Abdulhakim İsmail Abdurrahman – Öğretmen

– Hani Seyyid Tevfik Seyyid – İşçi

– Ahmed Mustafa Hüseyin Abdulmuğir – Yönetmen

– Abdurrahman Azuddin Heni – Mısr 25 kanalı muhabiri, Siyasi aktivist

– Cemal Sabır Mustafa – Hazımın hareketi liderlerinden

– Vecdi Abdulhamid Muhammed Ganim – Vaiz ve İhvan üyesi olduğu varsayılıyor

Mursi’nin oğlu Üsame’nin yurtdışına çıkışı engellendi

Mısır’da ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin oğlu Üsame Muhammed Mursi’nin, yurtdışına çıkışı 24 saat içinde 2 kez engellendi.

AA muhabirinin havaalanı kaynaklarından aldığı bilgiye göre Mursi, dün sabah erken saatlerde Kahire havaalanından Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’a gitmek için çıkış işlemlerini yaptırırken ismi belirtilmeyen bir güvenlik biriminin engeline takıldı. 

Gecenin geç saatlerinde Malezya’ya gitmek üzere tekrar havaalanına gelen Mursi, çıkış işlemlerini yaptırdığı sırada güvenlik soruşturması gerekçesiyle uzun süre bekletildi. Bu esnada bineceği uçağın kalkış saatinin dolmasının ardından havalanması sebebiyle Mursi yine uçağa binemedi. 

AA muhabirine konuşan Mursi, Malezya’ya, şu an üzerinde çalıştığı doktora tezi ile ilgili eğitim kursuna katılmak amacıyla gitmek istediğini, bu seyahatiyle babasının yargılanması arasında bir ilişkinin bulunmadığını söyledi. 

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme