“Muhaliflerle masaya oturmaya hazırız”

Şehirler
Lübnan’da yayın yapan El-Meyadin televizyon kanalına açıklamalarda bulunan Esed, ülkesinin sürekli teröre karşı savaş durumunda olduğunu belirterek, hiçbir zaman terörü desteklemediklerini ifade...
EMOJİLE

Lübnan’da yayın yapan El-Meyadin televizyon kanalına açıklamalarda bulunan Esed, ülkesinin sürekli teröre karşı savaş durumunda olduğunu belirterek, hiçbir zaman terörü desteklemediklerini ifade etti.

Suriye’nin dış siyaseti nedeniyle hedef alındığını ileri süren Esed, ülkesinin 1980’li yıllarda teröre karşı ortak hareket etme çağrısında bulunduğunu ancak bunu kimsenin önemsemediğini dile getirdi.

Esed, “Dünyada terör konuşulmaya başlandığında, ABD’nin de içinde bulunduğu terörle mücadele eden ülkelerle işbirliği yapmakta hiç tereddüt etmedik” diye konuştu.

Bazı Avrupa ülkelerini, El Kaide’nin Suriye’ye gelmesine kimi zaman kasıtlı kimi zaman da kasıtsız yardımcı olmakla suçlayan Esed, “”Biz El Kaide ve onun kollarıyla savaşma aşamasındayız” değerlendirmesinde bulundu.

Esed, ABD’nin İran Şahı, Pakistan’ın eski Devlet Başkanı Pervez Müşerref ve bazı Arap ülkelerinden vazgeçtiğini ileri sürerek, ABD’den ahde vefa bekleyenin hayal kurduğunu söyledi.

ABD’nin şüphesiz büyük devlet olduğunu ve dünyadaki olayları etkilediğini kaydeden Esed, “Eğer kendi çıkarlarına hizmet eden bir ilişki kurabiliyorsan bu güzel bir şeydir ve bunda tereddüt etmemelisin ama sadece onların çıkarlarına hizmet edecek ilişki kurmak tehlikelidir, çünkü senin kendi çıkarlarına ters taleplerde bulunurlar, bu da bizim tarafımızdan reddedilmiştir” ifadesini kullandı.

Yurtiçindeki ve dışındaki Suriye muhalefetine de değinen Esed, şunları söyledi:

“Şüphesiz değişik hatta bazı zamanlarda birbirine zıt akımlar olabilir ancak muhalefet siyasi bir mefhumdur. Muhalefet, siyasi bir kuruluştur, kendisini destekleyen halk tabanı vardır ve kendisine ait açık ve net siyasi programı bulunur. Bu muhalefet ülke içindeki muhalefettir. Dışarıdan parayla ithal edilmez ve emirlerini dışarıdan almaz. Programları dışarıdan değildir. Dış müdahaleyi kabul etmez ve silah kullanmaz. Aynı anda hem siyasi muhalefet yapıp hem de silah taşıyamaz. Eline silah aldığı anda ismi muhalefet olmaktan çıkar ve isyan veya teröre dönüşür.” 

“Muhaliflerle masaya oturabiliriz”

Esed, silah taşımayan ve dışarıyla irtibat kurmaktan uzak duran tüm muhaliflerle masaya oturabileceklerini belirtti.

Müzakere masasına oturmaya hazır olduklarını kaydeden Esed, “Biz, silah, terör ve yabancıları askeri, siyasi veya herhangi bir şekilde ülkeye müdahale etmeye çağırmaktan uzak durmaları şartıyla tüm muhalif taraflarla masaya oturmaya hazırız” dedi.

“2014 yılı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmama engel yok”

2014 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olması için herhangi bir engel bulunmadığını ifade eden Esed, BM ve Arap Birliği  Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi’nin 2012 yılında Şam’a gerçekleştirdiği 3’üncü ziyaretinde kendisini aday olmaması için ikna etmeye çalıştığını ileri sürdü. Esed, İbrahimi’ye,Suriye konusuyla ilgili Suriyeli olmayanlarla tartışılamayacağını söylediğini de sözlerine ekledi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme