Muhaliflere ”kimyasal silah” suçlaması

Şehirler
Suriye Enformasyon Bakanı Umran Zubi, muhaliflerin Halep’in Han Asel bölgesine kimyasal madde içeren füze atması sonucu 16 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 86 kişinin de yaralandığını ileri sürer...
EMOJİLE

Suriye Enformasyon Bakanı Umran Zubi, muhaliflerin Halep’in Han Asel bölgesine kimyasal madde içeren füze atması sonucu 16 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 86 kişinin de yaralandığını ileri sürerek, muhaliflere destek veren ülkeleri suçladı.

Suriye devlet televizyonu, Dışişleri Bakanlığı’nın,Suriye ordusuna ait savaş uçakları tarafından Lübnan topraklarına hava saldırısı düzenlendiği yönündeki haberleri yalanladığını duyurdu.

Han Asel bölgesine füze atılmadığını savunan yerel aktivistler ise Esed rejiminin söz konusu bölgede yaşayanları zehirleyip, muhalifleri suçladığını öne sürdü.

Öte yandan, Suriye İnsan Hakları Örgütü(SNHR), Beşşar Esed’e bağlı ordu birliklerinin muhaliflerin yoğun olduğu yerlere düzenlediği operasyonlarda 52 kişinin öldüğünü bildirdi.

ÖSO: Kimyasal silah kullanılmadı

Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) bağlı Han el-Asel Tugayı’ndan yapılan açıklamada, Suriye Haber Ajansı (SANA)’nın muhaliflerin Halep’in batısında yer alan Han el-Asel bölgesine kimyasal içerikli füze fırlattığı iddiası ile ilgili haberi yalanlandı.

Han el-Asel Tugayı’nın açıklamasında, ”Esed rejimi medyasının iddia ettiği gibi muhalifler bu bölgede kimyasal silah kullanmadı. Rejimin bu tür haberleri yayarak, Halep’te kimyasal silah kullanma gerekçesi oluşturmaya çalıştığı konusunda uyarıda bulunuyoruz. Biz buradan, uluslararası insan hakları örgütlerine ve BM’ye, kimyasal silah kullanılmadan önce harekete geçmeye çağırıyoruz. Kimyasal silah kullanılması halinde ülkede büyük bir insani kriz oluşacaktır” denildi.

ABD: Kanıt yok

Adının açıklanmasını istemeyen Amerikalı bir yetkili de Suriyeli muhaliflerin veya Esed rejiminin  kimyasal silah kullandığına dair kanıt olmadığını bildirdi.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney de Suriye’de her iki tarafınkimyasal silah kullandığına ilişkin iddiaları dikkatle incelediklerini belirtirken, Suriye’de rejim tarafından ortaya atılan herhangi bir iddiaya şüpheyle yaklaştıklarını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise Suriyeli muhaliflerin kimyasal silah kullandığını, saldırıda 16 kişinin öldüğünü, 100 kişinin yaralandığını açıkladı.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme