Mübarek, solunum cihazına bağlandı

Şehirler
Cumali Önal, Bostan Cemiloğlu’nun haberi Ajansa konuşan hastane kaynakları, Tora Hapishanesi’nde bulunan Mübarek’in kalp krizi sonrası acilen askerî hastaneye kaldırıldığını bi...
EMOJİLE

Cumali Önal, Bostan Cemiloğlu’nun haberi

Ajansa konuşan hastane kaynakları, Tora Hapishanesi’nde bulunan Mübarek’in kalp krizi sonrası acilen askerî hastaneye kaldırıldığını bildirdi. Mübarek’in, duran kalbinin doktorların elektroşok cihazıyla müdahalesiyle yeniden çalıştırılmasının ardından solunum cihazına bağlandığı kaydedildi. Geçtiğimiz ay, devrim sırasında yüzlerce kişinin öldürülmesinden sorumlu tutularak ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Mübarek, aylardır tedavi gördüğü hapishaneden çocukları Ala ve Cemal’in de tutuklu bulundukları Tora Hapishanesi’ne nakledilmişti. Hastaneye kaldırılmasıyla birlikte rahatsızlandığı öne sürülen Mübarek, eşi ve çocuklarını yanına istemiş, bu isteği de hapishane yetkilileri tarafından kabul edilmişti.

1981 yılında Enver Sedat’ın öldürülmesiyle yerine geçen yardımcısı Hüsnü Mübarek, 30 yıl boyunca ülkesini demir yumrukla yönetmişti. 2010 yılı sonunda Tunus’ta başlayarak tüm Ortadoğu’ya yayılan devrim sürecinden en fazla etkilenen ikinci ülke olan Mısır’da Mübarek, 18 günlük gösterilerden sonra 11 Şubat 2011’de görevini bırakmak zorunda kalmıştı. Devlet başkanlığı koltuğunu bıraktıktan sonra Şarm el Şeyh’teki bir hastanede tedavi olmaya başlayan Mübarek, daha sonra Kahire’deki lüks bir hastaneye nakledilmişti. Devam eden dava sürecinde sık sık helikopterle mahkemeye getirilen Mübarek, demir kafesin içinde kendisine yöneltilen suçlamaları dinlemişti. Aylar süren mahkemeden sonra geçtiğimiz ay ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Mübarek’in Tora Hapishanesi’ne nakledilme kararının yerine getirilmesine devrik liderin uzun süre direndiği belirtilmişti. Ay başından itibaren pek çok kez kalp krizi geçirdiği öne sürülen devrik lider, dün gece yarısına doğru askerî hastaneye kaldırılmıştı.

Zaman
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme