Modern mimarinin efsane ismi öldü

Şehirler
Niemeyer, doğduğu şehir olan Rio de Janeiro’da bir süredir böbrek ve mide rahatsızlığından dolayı tedavi görüyordu. 15 Aralık’ta 105. doğum gününü kutlamaya hazırlanan ünlü mimarın ölüm ne...
EMOJİLE

Niemeyer, doğduğu şehir olan Rio de Janeiro’da bir süredir böbrek ve mide rahatsızlığından dolayı tedavi görüyordu.

15 Aralık’ta 105. doğum gününü kutlamaya hazırlanan ünlü mimarın ölüm nedeni olarak hafta başında geçirdiği akciğer enfeksiyonu gösterildi.

Neimeyer 1956-1960 yılları arasında Brezilya’nın yeni başkenti olarak inşa edilen Brasilia kentini tasarlayan isim olarak ön plana çıkmıştı.

Ülkesinde birçok sembol yapıda imzası bulunan Oscar Niemeyer, 1988’de mimarlığın Nobel’i olarak nitelendirilen Pritzker ödülünü almıştı.

Birleşmiş Milletler’in New York’taki binası, Brezilya’daki Katolik Katedrali ve Fransa’daki Komunist Parti Genel Merkezi mimaride modern dönemin Picasso’su olarak anılan Niemeyer’in seçkin eserlerinden birkaçı.

Sembolik yapıların yanı sıra Rio de Janeiro’nun kenar mahallelerinde halk için binalar da tasarlayan Neimeyer sahip olduğu Komunizm yanlısı politik duruşunu her fırsatta dile getiriyordu.

Kariyerine 1930’larda başlayan Neimeyer Küba’nın efsanevi lideri Fidel Castro ile olan dostluğuyla da biliniyordu.

Oscar Niemeyer kimdir?

Euronews

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme