Mısır’da halk sokaklara döküldü!

Şehirler
 Mısır’da Port Said Ceza Mahkemesi’nin Port Said davasıyla ilgili nihai kararını açıklayarak 21 kişiye idam, 5 kişiye de müebbet hapis cezası vermesinin ardından Port Said ve İsmailiy...
EMOJİLE

 Mısır’da Port Said Ceza Mahkemesi’nin Port Said davasıyla ilgili nihai kararını açıklayarak 21 kişiye idam, 5 kişiye de müebbet hapis cezası vermesinin ardından Port Said ve İsmailiye’de gösteriler yapıldı.

Mahkeme kararının ardından Port Said’de yüzlerce kişi Şehitler Meydanı’nda toplanarak Süveyş Kanalı’nın kuzey girişine yöneldi. Mahkeme kararını protesto eden göstericiler, Süveyş Kanalı’ndaki deniz trafiğini engelleme tehdidinde bulundu. Olaylar üzerine Süveyş Kanalı İdaresi kanaldan gemi geçişini geçici olarak durdurdu.

Mahkemenin kararı İsmailiye kentinde de binlerce kişi tarafından protesto edildi. Bazı göstericiler Süveyş Kanalı binasına yönelirken bazıları da Port Said olayları davası sanıklarının tutulduğu cezaevinin çevresinde toplandı. Çevik kuvvet ekipleri güvenlik amacıyla cezaevinin çatısında konuşlandı.

Port Said Stadı’nda geçen yıl bir maçtan sonra çıkan olaylarda 74 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından açılan davaya bakan Port Said Ceza Mahkemesi, güvenlik gerekçesiyle bu sabah Kahire’de yaptığı duruşmada nihai kararını açıklamıştı. Mahkeme 21 kişinin idamına ve 5 kişinin müebbet hapsine, aralarında Port Said Emniyet Müdürü’nün de bulunduğu 10 kişinin 15’er yıl, 6 kişinin 10’ar yıl, 2 kişinin de 5’er yıl mahkumiyetine karar verirken, bir kişiye de 1 yıl hapis cezası kararı verildiğini bildirmişti.

”Kızıl Şeytanlar”dan Başsavcıya tehdit

Mısır’ın El-Ehli futbol takımını destekleyen ”Kızıl Şeytanlar” Ultras taraftar kulübünden yüzlerce kişi, Mısır Başsavcılığı önünde protesto gösterisi düzenledi.

Port Said Ceza Mahkemesi’nin Port Said davasında 7 emniyet görevlisine beraat kararı vermesini protesto eden göstericiler, Kahire’deki bir polisevini ve Mısır Futbol Federasyonu binasını ateşe verdi. Daha sonra başsavcılık binasına yönelerek burada mahkeme kararını kınayan protestocular, ”Ya ölenlerin hakkını verirsiniz ya da onlar gibi ölürüz” sloganları attı.

El-Ehli taraftarı bir eylemci AA muhabirine yaptığı açıklamada, ”Port Said davasını tekrar gözden geçirmesi için Başsavcı’ya bu akşam 07.00’a kadar mühlet verilecek. Aksi takdirde yasa dışı yollara başvurulacak” dedi.

Sina’da güvenlik alarmı
 
Öte yandan Mısır’da güvenlik güçleri, Sina Yarımadası’nda terör saldırısı düzenlenebileceğine dair aldıkları istihbarat doğrultusunda üst düzey alarma geçirildi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Usame İsmail, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son dönemde alınan ihbarlar ve Sina Yarıması’nda eylem planlandığına dair bilgiler üzerine hem Mısır Ordusu, hem de İçişleri Bakanlığı’na bağlı birimler için Sina’da üst düzey güvenlik alarmı verildiğini belirtti.

 AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme