Mısır Cumhurbaşkanı çetin ceviz çıktı

Şehirler
Mısır’ın demokratik yollarla seçilen ilk cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi, 10 aydır Mısır’ı yönetiyor. Bu dönemde Ortadoğu’nun çalkantılı atmosferinde aldığı kritik kararlarla Mısır...
EMOJİLE

Mısır’ın demokratik yollarla seçilen ilk cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi, 10 aydır Mısır’ı yönetiyor. Bu dönemde Ortadoğu’nun çalkantılı atmosferinde aldığı kritik kararlarla Mısır’ın geleceği konusunda dünyaya önemli sinyaller verdi. Ancak, politikaları yavaş yavaş anlaşılmaya başlansa da batı kamuoyu için Mursi’nin geçmişi çok az biliniyor. Örneğin son dönemlerde politik kararları ötesinde, en çok İngilizcesinin yetersiz olduğu nedeniyle gündeme gelen Mursi uzun yıllarını ABD’de geçirdi ve Amerikan Uzay Araştırmaları Ajansı NASA’da çalıştı.

UZMANLIĞI YÜZEYLER

8 Ağustos 1951’de doğan Muhammed Mursi (tam adı Muhammed Muhammed Mursi İssa el Eyat) Kahire Üniversitesin’de mühendislik okudu ve aynı okulda yüksek lisans yaptı. Daha sonra doktora eğitimi için Mısır hükümeti tarafından California Üniversitesi’ne gönderildi.

Malzeme Bilimi bölümünde aldığı doktora sonrasında ABD’de akademik çalışmalarını sürdüren Mursi, California Devlet Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde önce doçent, 30 yaşında da asistan profesör oldu ve ders vermeye başladı. Muhammed Mursi, uzun yıllar bir taraftan üniversitede ders verirken diğer taraftan da NASA’da çalıştı. ABD’de aldığı malzeme bilimi eğitimi doğrultusunda hassas metal yüzeyler konusunda uzmanlaşan Mursi, bu birikimini NASA’nın uzay mekiği programında kullandı.

BABACAN AMA SIFIRCI

NASA ve Amerikan üniversitelerindeki başarılı kariyerinin yanı sıra Muhammed Mursi sert ama babacan bir öğretim üyesi olarak da tanındı.

Dedesi California Devlet Üniversitesi inşaat fakültesinde Mursi’den ders alan Jade Wallace, büyükbabasının o yıllara ait anılarını El Arabiya’ya anlattı. Wallace’ın büyükbabasının öğretim gördüğü yıl 32 öğrenciden sadece 7’sinin dersi geçebildi. Dedesinin anlattığına göre Mursi’nin eğitim teknikleri iyiydi ancak İngilizcesi bazı zamanlarda öğrencilerin zorlanmasına neden oluyordu.

‘MÜBAREK GİDECEK!’

1985’te Mısır’a dönen Muhammed Mursi, akademik kariyerini ülkesindeki Zagazig Üniversitesi’nde sürdürdü. 2010 yılına kadar aynı üniversitede ders veren Mursi, derslerin sonunda öğrencilerine Hüsnü Mübarek rejiminin er ya da geç yıkılacağını söylüyordu.

Yenişafak

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme